Blog Yazıları

Etsy

Etsy SEO Nedir? 

Etsy SEO, mağazaların ve ürün listelemelerinin arama motorlarında ve site içerisinde daha fazla gösterim alabilmesi için Etsy’nin satıcılardan yapmalarını istediği işlemlerdir. Bu nedenle yurtdışına satış yapmak ve satışlarını artırmak isteyenlerin yapması gereken en önemli şey, SEO taktikleri geliştirmek.

Etsy’de marka görünürlüğünüzü ve satışlarınızı arttırmak için uygulamanız gereken bazı işlemlere bakalım.

Mağaza İsmi ve Açıklaması

Mağaza ismi, Etsy SEO içerisinde en dikkat çeken kısımdır. Mağazanıza bağlanan bir kişinin arama motorunda gördüğü ya da site içerisinde listeleme yaptığında karşılaştığı metindir.

Mağaza isminde satmış olduğunuz ürünlerin çeşidine yönelik kelimeler kullanmanız doğru bir optimizasyon için önemlidir.

Mağaza açıklamanıza da bu kelimelere uygun detaylı bir yazı ekleyebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler, Etsy SEO’nun en temel bileşenidir. Bu kelimeleri belirlemek oldukça basit.

Siz ürünlerinizi bulmak için hangi kelimeleri aratırdınız? Cevabınızı anahtar kelime bulma araçları ile destekleyebilirsiniz. Marmalead gibi Etsy’ye özgü arama araçları da mevcut.

Belirlediğiniz anahtar kelimeleri ürün başlıklarına yerleştirirken dikkat etmeniz gereken şey, kelime tekrarından kaçınmak. Sattığınız aynı ürün çeşidi için her defasında aynı kelimeleri kullanmanız size yarar sağlamayacaktır. Örneğin 3 farklı kelime, en az 3 farklı aramada çıkacağınız anlamına geliyor.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, tam eşleşme sağlayacak kelime öbeği kullanmak. Tek tek kullandığınız zaman daha fazla ürün çıktığı için müşterinin ürününüze ulaşması da zorlaşacaktır.

Etiketler

Etiket haklarınızı doğru etiket seçimi ile yüksek satış potansiyeline çevirebiliriz. En fazla 13 etiket kullanabilirsiniz ve hepsini kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yakın anlamlı ve eş anlamlı sözcükler tercih edebilirsiniz. Ancak tekil sözcük kullanmanız daha iyi olacaktır. Trend ve mevsimsel kelimelerden de yararlanabilirsiniz.

Ürün Açıklaması

Description bölümünde ürününüz ile ilgili bütün ayrıntıları yazmanız son derece önemlidir. Böylece müşterinin size ulaşması kolaylaşacaktır. Unutmayın, her müşteri filtreleme kullanmıyor olabilir. Arama yapılırken sadece renk, ölçü gibi nitelikler de kullanılabiliyor.

Örneğin bir elbise satıyorsanız bedenini, uzunluğunu, rengini, desenini, kısa ya da uzun kol olmasını, volan gibi detaylarını ve hangi kumaş kullanıldığını mutlaka yazmalısınız.

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *