Blog Yazıları

ETSY’de Mağaza Politikaları
Genel

ETSY’de Mağaza Politikaları 

Etsy mağaza politikaları hem üreticiyi/satıcıyı korumak hem de tüketiciye sahip olduğu hakları ifade etmek açısından oldukça pratik düzenlenebilen bir kısımdır. Geçmişten günümüze Etsy’de mağaza politikalarını düzenleme şekli oldukça pratikleşmiş ve tekdüze hale evrilmiştir. 

Şu anda mağaza politikanızın iade ve değişim kısmını ürüne özel hazırlamanız mümkün. Yapmanız gereken Shop Manager / Settings / Policy Setting / Create a Policy kısmından iade ve değişim kabul edip etmediğinizi ve geçerli süreyi kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Hazırladığınız farklı tipteki politikaları farklı ürünleriniz için tercih edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Etsy makalesini inceleyebilirsiniz.

Mağazanızda iptal seçeneği oluşturmak için yine Policy Setting / Cancellations kısmından mağazanız için genel bir tercihte bulunabilirsiniz.

Tüm bu iptal, iade ve değişim politikaları Etsy tarafından müşterilere açıkça belirtilir. Fakat iptal, iade ve değişim isteyen her alıcı bizimle iletişime geçip taleplerini belirtebilir. Bu sayede bizler de müşterilerin talepleri doğrultusunda siparişe iptal, iade veya değişim uygulayabiliriz.

Etsy’de önemli kurallardan biri de iade kargo ücretini müşterinin ödemesi gerektiğidir. Olası durumlarda rahatlıkla müşterilerinize bunu hatırlatabilirsiniz. İade veya değişim yapılacak ürünlerde ürün elinize orijinal haliyle ulaşmazsa ürünün maddi zararına karar verip kısmi iade yapmanız da Etsy tarafından size tanınmış bir haktır. Burada önemli bir detay da ürünün listenizdeki fotoğraf ve açıklama ile uyumlu olmasıdır. Uyumsuzluğu söz konusu ise müşteriden böyle bir kargo ücreti talep etmeniz makul olmayacaktır. 

Mağaza politikalarınızda tahmini teslimat sürelerinin ürüne özel değişeceği (liste hazırlarken sizin belirlediğiniz kargo ayarları ile ilişkili olarak) ve gümrük vergisinden alıcının sorumlu olduğu aynı zamanda gümrük sebebiyle geciken teslimatların sizden kaynaklı olmadığı hazır şekilde değiştirilmeksizin bulunmaktadır. 

Tüm bunların ışığında politikaların varlığı ve belirtilmesinin pratikliği avantajlı olsa da müşteri memnuniyeti için politikalarınızda esneklikler tanımayı tercih edebilirsiniz.

Privacy Policy kısmı özellikle alıcılarınıza kişisel bilgilerini nasıl ve neden kullanacağınız konusunda bilgi vermek adına önemli bir kısımdır. Avrupa Birliği’nde yerleşik bir satıcıysanız veya listelemelerinizi oradaki alıcılara sunuyorsanız, GDPR sizin için geçerlidir, bu da mağazanız için bir gizlilik politikanız olması gerektiği anlamına gelir. Gizlilik politikası ile ilgili daha detaylı bilgi için etsy makalesini inceleyebilirsiniz.

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *