Blog Yazıları

Yeni Başlayanlar İçin Etsy Arama Rehberi
Etsy

Yeni Başlayanlar İçin Etsy Arama Rehberi 

Çoğu müşteri Etsy’de ürünleri arama yoluyla bulur. Ürünlerinizin arama sonuçlarıyla yüksek düzeyde alakalı olduğundan emin olmak için listelemelerinizi Etsy arama algoritması için optimize etmeniz gerekir.

Etsy arama algoritması nasıl çalışır?

Bir müşteri Etsy.com’da bir ürün aradığında, Etsy’nin arama algoritması en alakalı eşleşmeleri müşterinin karşısına çıkarır. Mağazanızda ürün listelediğinizde, Etsy arama yerleşimindeki en önemli faktörleri siz kontrol edersiniz. 

Listelemelerinizi arama için nasıl optimize edebilirsiniz?

Listelemelerinizi Etsy araması için optimize etmek için listelemelerinizin temel faktörlerini iyileştirebilirsiniz. Etsy aramasında hangi ürünlerin görüneceğini ve bunların müşterinin arama sonuçlarında hangi sırayla görüntüleneceğini belirleyen en önemli faktörler şunlardır:

Etiket ve başlık alaka düzeyi

Her listelemenin bir başlığı vardır. Bu başlık, mağaza sayfanızda listeleme resminin üzerinde ve arama sonuçlarında görünen metindir. Müşterilere ürününüzün ne olduğunu birkaç kelimeyle anlatmak için başlığınızı kullanın.

Etiket, ürününüzü tanımlayan bir kelime veya kelime grubudur. Etsy, alakalı sonuçları bulmak için liste etiketlerini müşterilerin aramalarıyla eşleştirir. Tek bir etiket, tanımlayıcı kısa bir kelime grubu olabilir (örneğin: “gümüş küpe”). Etiket ve başlıkların nasıl en iyi şekilde yazılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başlıkları ve etiketleri optimize etmek için ipuçları:

 • Her listeleme için mevcut 13 etiketin tamamını kullanın.
 • Kelime gruplarındaki tam eşleşme, kelimelerin tek tek eşleşmelerden daha güçlüdür. Örneğin, “muz desenli sırt çantası” araması, etiketlerinde veya başlıklarında “muz” ve “sırt çantası” kelimelerini içeren bütün ürünleri sıralar, ancak başlıkta tam olarak “muz desenli sırt çantası” kelime grubuna sahip ürünler daha yakın eşleşme olarak kabul edilir.
 • Bir alıcının aramasındaki bir kelime veya kelime grubu bir listelemenin hem başlığında hem de etiketlerinde bulunuyorsa, arama algoritması bu listelemenin, aynı kelime veya kelime öbeğini yalnızca etiketlerinde veya başlığında bulunduran bir listelemeden daha alakalı bir sonuç olarak görür.
 • Başlıkların başındaki kelimeler, sondaki kelimelerden daha önemli kabul edilir.

Görsel: Etsy

Etiket ve başlık eklemek veya bunların güncellemek için:

 • Etsy.com sitesinde Shop Manager’a (Mağaza Yöneticisi) tıklayın.
 • Listings’e (Listelemeler) tıklayın.
 • Düzenlemek istediğiniz ürünü bulun. Gerek duyarsanız, listenmiş daha fazla ürün görmek için Listing status (Listeleme durumu) filtresini kullanın.
 • Düzenlemek istediğiniz ürünlerin yanında bulunan kutucukları işaretleyin. 
 • Editing options’a (Düzenleme seçenekleri) tıklayın.
 • Edit titles (başlıkları düzenle) veya Edit tags’e (Etiketleri düzenle) tıklayın.
 • Tam olarak neyi değiştireceğinize karar vermek için açılır menüyü kullanın. 
 • Değişiklerinizi metin çubuğuna ekleyin.  
 • Apply’a (Uygula) tıklayın.

Ürün özelliklerinin alaka düzeyi

Listeleme detayları bölümüne ürünlerinizle ilgili özellikler eklemeniz alıcıların ürünlerinizi arama sonuçlarında bulmasına yardımcı olur. Özellikleri eklerken, önce listelediğiniz ürün türünü (el yapımı, vintage veya el yapımı) ve kategorilerini seçin. Ardından, seçtiğiniz kategoriye göre özellik ekleme seçeneğini göreceksiniz.

Görsel: Etsy

Özellik alaka düzeyini optimize etmeye yönelik ipuçları:

 • Açılır menülerde size uygun en alakalı özellikleri seçmeye çalışın.
 • Her ürün için seçebildiğiniz kadar doğru ürün özelliğini seçin.
 • Müşterilerin farklı özelliklere göre arama yaptığını unutmayın. Örneğin bazıları renge, bazıları boyuta, bazıları etkinliğe göre arama yapabilir. 

Listelemelerinize uygun özellik ekleme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ürünlerinizin özelliklerini güncellemek için:

 1. Etsy.com üzerinden Shop Manager’a (Mağaza Yöneticisi) tıklayın.
 2. Listings’e (Listelemeler) tıklayın.
 3. Bir listeleme seçin.
 4. Listing details (Listeleme detayları) bölümünden bu listelemeye uygun özellikleri seçin.
 5. Publish’e (Yayınla) tıklayın.

Listeleme kalitesi

Etsy’nin arama algoritması, müşterilerin bir listelemeyle etkileşimde bulunma veya bir ürünü satın alma olasılıklarına göre ürünlerin aramada ne kadar iyi performans gösterdiğini de değerlendirir. Buna “listeleme kalitesi” diyoruz. 

Listeleme kalitesi ürünün küçük resmi, başlıkların anlaşılırlığı ve müşterilerin bir listeleme ile nasıl etkileşime girdiği gibi faktörlerden etkilenir. Bir müşteri arama sonuçlarında bir ürün gördüğünde ürüne tıklar, onu favorilerine alır veya satın alırsa, bu işlem listelemenin kalite puanına katkıda bulunur.

Mağazanızı yeni açtıysanız, listelemeleriniz nötr bir kalite puanına sahip olacak ve bunun arama sonuçlarındaki sıralamada herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Listeleme kalitesini optimize etmek için ipuçları:

Etsy’de müşteri ve pazar deneyimi

Alıcıların Etsy’de bir ürün satın aldıklarında harika bir deneyim yaşamalarını isteriz. Bu nedenle mağazaların müşteri hizmetleri kayıtlarını ve Etsy’nin politikalarına göre iyi durumda olup olmadıklarını değerlendiririz.

Müşteri deneyimini optimize etmek için ipuçları:

 • Alıcılarınıza işlem sürelerini doğru bir şekilde göstermek için gönderi profillerinizi tamamlayın. Alıcıların siparişlerinin ne zaman ellerine ulaşacağına dair fikir sahibi olmaları için siparişleri kargoya verildi olarak işaretleyin.
 • Hakkında bölümünüzü tamamladığınızdan emin olun. Kendi hikayenizi paylaşmakla ilgili daha fazla bilgi edinin.
 • Mağaza politikalarınızı belirleyin ve alıcılara mağazanız hakkında faydalı bilgiler vermek için politikalar şablonunu kullanın.
 • Eski müşterilerinizle iletişime geçmek ve açık davaları hızlı bir şekilde sonuca ulaştırmak için adımlar atın.

ABD müşterileri için: Ücretsiz kargo

ABD müşterilerinin ülke çapında ücretsiz kargo seçeneğine sahip ürünleri daha kolay bulmalarına yardımcı olmak için, ücretsiz olarak gönderilen ürünler ve 35 USD veya üzerindeki siparişlerde ücretsiz gönderim sunan mağazalara ABD arama sonuçlarında öncelik tanınır. 

ABD müşterilerine ürün satıyorsanız, listelemelerinizin ABD aramalarındaki yerini optimize etmek için ücretsiz kargo garantisi sunmayı düşünebilirsiniz.

Etsy aramasının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Satıcının El Kitabı’nda bulunan Etsy Arama Rehberini okuyun. 

Etsy Ads/Etsy Reklamları

Ürünlerinizi Etsy aramasında ön sıralara taşımak için Etsy reklamlarını kullanabilirsiniz. Etsy aramasında reklamlar için ayrılmış reklam alanları vardır ve arama sonuçlarından ayrıdır. Ürünlerinizin bu reklam alanlarında rekabet etmesini sağlamak için Etsy reklamlarını açabilirsiniz. Etsy reklamları hakkında daha fazla bilgi edinin.Etsy’ye başlamanıza yardımcı olacak Başlangıç Rehberlerimizi keşfedin.

İlgili konular

1 Comments

 1. Yeni Başlayanlar İçin Notlar ve SSS - Hobi Kobi

  […] işler oldukça karışık başlıyor. Adım adım ilerlemek ve mantığını çözmek için bu makaleyi okuduktan sonra pek çok deneme yanılma ve gözlemle bu işi kavrayabilirsiniz. Önceliğiniz […]

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *