Blog Yazıları

Etsy’de Listelemeye Özel Politika Yeniliği
Etsy

Etsy’de Listelemeye Özel Politika Yeniliği 

Bu yılın başlarında, işinizi kendi şartlarınıza göre yürütmeniz için daha fazla esneklik sağlayan araçlar sağlamayacağımızı size bildirmiştik. Yaratıcı bir işletme sahibi olarak, bir dizi benzersiz ürün sattığınızı biliyoruz; özel yapım veya türünün tek örneği ürünler gibi. Bunlar iade edilebilir veya edilemeyebilir. Ayrıca siz satıcılardan yalnızca bir adet iade politikası belirleyebilmenin ihtiyaçlarınızı karşılamadığını öğrendik. Bu nedenle, mağaza politikalarınızı belirlemek için kullandığınız araçları nasıl iyileştirebileceğimizi dinlemek ve öğrenmek için doğrudan satıcılarla birlikte çalıştık. Bu nedenle, mağazanızın tamamı için tek bir iade politikası yerine artık mağazanızdaki her ilan için farklı iade politikaları belirleyebileceğinizi duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Bu durum mağazanızdan hangi ürünlerin iade edilebileceğini alıcılara daha net ifade edebileceğiniz anlamına gelir. Her zaman olduğu gibi, iadeleri kabul etmek tamamen opsiyoneldir ve bireysel iş gerekliliklerinize bağlıdır. 

Bugün Etsy’de satıcıların çeşitli iade politikaları var. Etsy’deki tüm alıcıların tutarlı bir deneyime sahip olduğundan emin olmak için, listelemeye özel politikanın iyiliği için mağaza çapındaki politikalardan uzaklaşacağız. Mevcut bir iade politikanız varsa, 31 Ekim 2022’ye kadar yeni listelemeye özel politikalara güncelleme yapmanızı rica ederiz. Geri bildiriminiz ve katkılarınızla, politikalarınızı düzenlemenize olanak tanıyan kullanımı basit araçlar oluşturduk ve 31 Ekim’den sonra istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.

Liste kayıtlarınızı yönetmenin zaman alabileceğini anlıyoruz, bu nedenle, aynı anda birden fazla liste kaydı için politikaları güncelleme yeteneği de dahil olmak üzere, bu süreci kolaylaştırmak için bazı yeni araçlar geliştirdik. Onları burada tanıyın.

Mevcut mağaza politikanızı belirli politikaları listelemeye dönüştürme (yalnızca mevcut mağaza politikalarına sahip satıcılar için)

Shop Manager’a girdiğinizde, nelerin değiştiği konusunda size rehberlik edeceğiz ve listelemelerinize uyguladığımız mağaza politikasını gözden geçirmeniz istenecektir (bu sizin mevcut politikanızdır!).

Her şey yolunda görünüyorsa şimdi yayınlayabilir veya listelerinize özel politikalarınızı 31 Ekim’de alıcılara gösterilmeden önce ihtiyacınız olan değişiklikleri yapabilirsiniz. Endişelenmeyin, değişiklikleri 31 Ekim’den sonra da istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

Yeni bir iade politikası nasıl oluşturulur ve listelemelerinize nasıl eklenir:

Policy Settings

İade politikası oluşturun: Shop Manager/Settings/Policy Settings’e gidin. Bu sayfada, farklı listelemeleriniz için kullanılabilecek birden fazla iade politikası oluşturabilirsiniz. İadeleri kabul etmeye karar verirseniz, alıcının ürünü size ne zaman geri göndermesi gerektiği gibi bilgilerle politikanızı özelleştirebilirsiniz.

Bir liste kaydına iade politikası uygulayın: Bunu, listeleme sayfasındaki açılır menü aracılığıyla yapabilirsiniz. Aynı iade politikasını birden fazla liste kaydına uygulamak isterseniz, bunu Listings Manager aracılığıyla yapabilirsiniz.

Toplu düzenleme: Aynı anda birden çok listeye iade politikaları uygulayın.

Listing Manager’da, size zaman kazandırmak için aynı iade politikasını aynı anda birden çok listeye pratikçe uygulayabilirsiniz.

Mevcut mağaza iade politikanız ile birlikte bu yeni değişiklik hakkında daha fazla bilgi edinmek için Seller Handbook’taki bu makaleye göz atın.

Ancak öncelikle, bu değişiklikle ilgili bazı sorularınız olacağını biliyoruz. Aşağıda sık sorulan soruların bir listesini hazırladık:

ETSY’de iade kabul etmek zorunda mıyım?

Hayır, iadeleri kabul etmek tamamen opsiyoneldir ve bireysel iş gerekliliklerinize bağlıdır. Özel yapım veya türünün tek örneği ürünler gibi iadelerin uygun olmayabileceği belirli liste türleri olduğunun farkındayız.

Etsy’de bir iade politikasına metin ekleyebilir miyim?

Hayır, 31 Ekim’den sonra artık yazılı iade politikalarını desteklemeyeceğiz. Alıcılardan, Etsy’de aynı yerde tutarlı iade politikaları görmenin faydalı olacağını öğrendik. Küçük bir işletme olarak sesinizi ve markanızı korumanın sizin için önemli olduğunu biliyoruz, bu nedenle mağazanıza kişisel bir dokunuş katmak için mağazanızın FAQ bölümünü kullanmaya devam edebileceksiniz.

Nasıl iade politikası oluşturabilirim veya bir listeye iade politikası uygulayabilirim?

İade politikası oluşturmak için Shop Manager > Settings > Policy Settings’e gidin. Bu sayfada, daha sonra farklı listelemeleriniz için kullanılabilecek birden fazla iade politikası oluşturabilirsiniz. İadeleri kabul etmeye karar verirseniz, alıcının ürünü size ne zaman geri göndermesi gerektiği gibi bilgilerle politikanızı özelleştirebilirsiniz.

Bir liste kaydına iade politikası uygulamak için bunu listeleme sayfasındaki açılır menüden yapabilirsiniz. Aynı iade politikasını birden fazla liste kaydına uygulamak isterseniz, bunu Listing Manager aracılığıyla yapabilirsiniz.

Bu müşteriler için ne anlama geliyor?

Alıcılar, güncellenmiş iade politikalarınızı 31 Ekim’de görmeye başlayacak. Daha erken yayınlarsanız 31 Ekim’den önce görmeye başlayacak. Ancak, alıcıların politikalarınızı görme biçiminde bir değişiklik olmayacak; iadelerin kabul edilip edilmediğini görmeye devam edecekler. İade kabul edilirse, belirttiğiniz iade penceresini de görürler. Dijital listelemelerde, alıcıya ürünün dijital bir listeleme olduğu için iade edemeyeceğini açıklarız. Ancak, bir alıcı satın aldığı bir dijital listelemeyle ilgili olarak size ulaşırsa, sorunu uygun gördüğünüz şekilde çözmekte özgürsünüz. İade işlemi başlatmak için alıcıların, bugün olduğu gibi, siparişlerini iade etmek isterlerse yine de sizinle iletişime geçmeleri gerekir.

Aynı anda birden fazla listemi güncelleyebilir miyim?

Evet! Listing Manager’da, size zaman kazandırmak için aynı iade politikasını aynı anda birden çok liste kaydına hızlı bir şekilde uygulayabilirsiniz. 

Etsy, alıcı dolandırıcılığı ile ilgileniyor mu?

Evet, satıcı topluluğunu korumak için alıcıların iadeleri kötüye kullanıp kullanmadığını gözlemleyeceğiz.

Yeni listelemeye özel iade politikaları Etsy’nin Satın Alma Koruması programıyla nasıl çalışır?

Etsy’nin Satın Alma Koruması programı ile, 250$’a kadar olan ve uygun siparişler için, Etsy alıcılara geri ödeme yapacak ve bir alıcı siparişini almazsa veya hasarlı gelirse (hasarlı üründe, her takvim yılı için ilk kez sigorta kapsamındadır) kazancınız sizde kalır. Bunun dışında, tüm satışlar listeleme(ler)iniz için belirlediğiniz iade politikasına tabidir. İadeleri kabul etmeye karar verirseniz, alıcının ürünü size ne zaman geri göndermesi gerektiği gibi bilgilerle politikanızı özelleştirebilirsiniz.

Makalenin orjinal versiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *