Blog Yazıları

Yeni Başlayanlar İçin Etsy Ücret Rehberi
Etsy

Yeni Başlayanlar İçin Etsy Ücret Rehberi 

Etsy’de satış yaptığınızda, Etsy.com’da sunulan hizmetlerin çeşitli ücretleri vardır. Çoğu satıcının bilmesi gereken ücretler şunlardır:

Etsy Ads gibi isteğe bağlı reklam araçlarını kullanmayı tercih ederseniz, bu hizmetler ek ücretlere tabidir. Etsy’de satış yapmaya yönelik ücretler ve vergiler hakkında daha fazla bilgi edinin. 

Etsy’de yapacağınız satışlardan kaynaklanan ücretleri ve vergileri içeren Ödeme hesabınızı görüntülemek için:

  1. Etsy.com sitesinde Shop Manager’a (Mağaza Yöneticisi) tıklayın.
  2. Finances’a tıklayın.
  3. Payment account’a tıklayın.
  4. Ödemeniz gereken ücret ve vergileri Recent Activities (Son Etkinlikler) ve Fees & Taxes (Ücretler ve Vergiler) başlıkları altında görebilirsiniz.
Görsel:Etsy

Ödenmesi gereken bir borcunuz varsa, Pay now‘a (Şimdi öde) diyerek ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Listeleme Ücretleri

Etsy mağazanıza bir ürün eklediğinizde, buna listeleme denir. Listeleme ücretleri, Etsy’de satacağınız ürünleri listelemek için ödediğiniz ücretlerdir. Yaptığınız her listeleme için sizden bir listeleme ücreti alınır.

Listeleme ücreti, listeleme başına 0,20 USD tutarında sabit oranlı bir ücrettir. Bu ücret, listelenen ürünün satılıp satılmadığına bakılmaksızın alınır. Bir ürün listelediğinizde bu ücret ödeme hesabınıza otomatik olarak eklenir.

Diğer listeleme ücreti türleri arasında satılan ürünü otomatik olarak yenilemeçoklu ürün listeleme ve özel listeleme ücretleri vardır.

Satılan ürünü otomatik olarak yenileme ücreti

Otomatik olarak yenilenen listelemeler, mağazanızdan satın alınan ürünlerin eğer stoğu 1’den fazlaysa otomatik olarak yeniden yayınlar ve bu sayede sizi bu işlemi manuel olarak yapma zahmetinden kurtarır. Bir ürünü otomatik yenileme için ayarladığınızda ve bu ürün satıldığında, standart 0.20 USD listeleme ücretini ödersiniz.

Görsel: Etsy

Liste yenilenmesini manuel olarak tercih ederseniz yayınladığınız günden itibaren 4 aylık bir süre boyunca yayında kalır. Süre dolduktan sonra listeleme durumu süresi dolanlar bölümünde yer alır. 0.20 USD ödeyerek istediğiniz zaman tekrar yayınlayabilirsiniz.

Görsel. Etsy

Çoklu Listeleme Ücretleri

Tek bir listelemede satışa sunulan bir ürünün çeşitli varyasyonları varsa ve müşteri birden fazla varyasyon satın alırsa, bu listelemeden satın alınan her ek ürün için standart 0,20 USD listeleme ücreti alınır. Çoklu satın alım gerçekleşene kadar ek ücret alınmaz. 

Örneğin, bir listeleme için stokta birden fazla ürününüz varsa ve bir müşteri bu ürünün iki farklı varyasyonunu satın alırsa, ödeme hesabınıza 0,20 USD listeleme ücreti ve satın alınan ek ürün için de ek olarak 0,20 USD yansıtılır. 

Çoklu ürün listeleme ücretleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Özel listeleme ücretleri

Özel listelemeler, bir ürünü özel bir satış için belirli bir alıcıya özel olarak listelemek istediğinizde kullanışlıdır. Özel listeleme ücretleri standart olarak 0,20 USD tutarındadır. 

İşlem ücretleri

İşlem ücretleri, bir müşteri mağazanızdan alışveriş yaptığında Etsy’nin tahsil ettiği ücretlerdir. Listeleme ücretlerinden farklı olarak, işlem ücretleri yalnızca satış gerçekleşen listelemeler için tahsil edilir.

İşlem ücreti ile ilgili temel bilgiler: 

  • Etsy, toplam ürün fiyatının (ve varsa hediye paketinin) %5’ini belirlediğiniz listeleme kuru cinsinden tahsil eder.
  • Ücret tutarı, ödeme hesabınıza otomatik olarak yansıtılır. 

Kargo işlemi ücretleri:

Ödeme işlem ücretleri

Ödeme işlem ücretleri, ürünün toplam satış fiyatının bir yüzdesinin ve ülkeden ülkeye değişiklik gösteren belirli bir oranın toplamıdır. Ücretler, kargo ücretleri ve geçerli satış vergileri dahil olmak üzere ürünün toplam satış fiyatından alınır.

Etsy Payments’ı kullanan her işlem için ödeme işlem ücretleri alınır. Bu işlem ücretleri ödeme hesabınızda görünür ve paranız yatırılmadan önce hesabınızdan kesilir. Etsy’nin işlem ücretlerine ilavedirler. 

Ödeme işlem ücretleri hakkında daha fazla bilgi edinin

Etsy’ye başlamanıza yardımcı olacak Başlangıç Rehberlerimizi keşfedin.

Yazının orijinal metnine ulaşmak için tıklayınız.

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *