Blog Yazıları

Markanızı Dijitalde Nasıl Öne Çıkartırsınız?
E-ticaret, E-ihracat, Reklam Yönetimi

Markanızı Dijitalde Nasıl Öne Çıkartırsınız? 

Sıradanlıktan uzak, rakiplerinizden farklı olun

Rakiplerinizle aynı veya benzer ürünleri satabilirsiniz. Ancak hedef kitlenize onlarla aynı şekilde seslenemezsiniz. Aksi durumda niye sizi tercih etsinler ki? Markanızın duruşuna göre kurgulanmış, ilgi çekici, kreatif ve özgün içerikler sizi hayal edemeyeceğiniz yerlere taşıyabilir. Ancak bunun üzerinde ciddi mesailer harcanması gereken bir yol olduğunu unutmamak gerekiyor.

Hemen geçilen değil tekrar tekrar bakılan tasarımlar oluşturun

Genellikle en dikkat etmemiz gereken yerlerde çok büyük hatalar yapıyoruz. Özellikle logo, renkler, yazı tipi yani genel olarak bütün olarak tasarım alanında. Oysa bu alandaki aksaklık sizi web sitenizde, pazar yerinizde, sosyal medya hesaplarınızda da takip ediyor. Kaliteli tasarımlar daha maliyetli olabilir veya kendiniz tasarlıyorsanız daha fazla zamanınızı alabilir ama müşterilerinizin karşısına ilk olarak tasarımlarınızla çıktığınızı unutmayın. Ayrıca online tasarım araçlarını kullanmayı düşünebilirsiniz Canva bu konuda bir çok seçenek sunuyor.

Dijital Pazarlama Hedeflerinizi Belirleyin

Markanız için temeli sağlam ayakları yere basan ve mutlaka sayısal verilerle desteklediğiniz hedefleriniz olmalı. Ne istediğini bilen, ne zaman istediğini bilen ve bu istekleri için ne kadarlık bir ekonomik gücü olduğunu bilen kişilerin başarısızlık olasılığı bilmeyenlerin başarılı olmasından daha düşüktür. (Nasıl kafalar karıştı mı? Güzeel:)

Stratejiden önce analizlere zaman ayırın

Sosyal medya içeriklerinizi üretmeden veya dijital reklamlarınızı planlamadan önce bunları kimler için yapacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Hedef kitlenizi doğru bir şekilde tanıyıp analiz etmezseniz sadece sosyal medyada içerik paylaşan ama bunlardan etkileşim almayan veya dijital reklamlarda para harcayıp bunlardan dönüşüm elde edemeyen bir marka olursunuz.

Her sosyal medya platformunun kendine göre algoritması ve hedef kitlesi vardır. Evet hepimiz hangi sosyal medya kanallarını kullanıyorsak kullanalım aynı kişiyiz ancak davranışlarımız farklı.Linkedindeki kullanıcı karakterimiz, yazılarımız, beğenilerimiz, profil fotoğrafımız ile İnstagramdakiden çok farklı olduğumuz bariz belli değil mi?

Peki durum bu kadar bariz farklar taşıyorsa kendi oluşturduğumuz, her alanında emeğimiz, para kazanmayı, hatta zengin olmayı umduğumuz markamız için  neden tek bir içerik metni ve görseli hazırlayıp onu tüm sosyal medya platformlarında copy-paste yaparak paylaşıyoruz?

  • Basitlik kazandırır. Özellikle web sitesinde

Gereksiz butonları olmayan, mobil uyumlu, jet gibi açılış hızı olan, sade, ancak kullanıcı dostu olan bir web siteniz varsa ve bakımlarını ihmal etmiyorsanız doğru yoldasınız. Aksi takdirde bir saniyelik gecikme ile ciddi müşteri kaybı yaşayacağınızı bilmelisiniz.

Etsy’de online kampanyalar oluşturma ile ilgili başka bir yazımız vardı, vaktiniz olduğunda kesinlikle okumalısınız.

        Son olarak yazdıklarımız zor GİBİ gözükmesin. Gerçekten zor:)  Ama bilinçli olarak yola çıkarsanız ve doğru adımları atarsanız hem kazanç sağlayabilir hem de çok keyif alabilirsiniz.

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *