Blog Yazıları

Fransa’ya Ürün Gönderimlerinde EPR (Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu)
E-ihracat, Etsy, Genel

Fransa’ya Ürün Gönderimlerinde EPR (Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu) 

Bu yazımda Fransa’ya ürün gönderimlerindeki sorumluluklarımızdan bahsedeceğim. Türkçesi Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu olan EPR biz e-ihracatçıları da yakından ilgilendiriyor. Fransa pazarına ürün satışı yapmaya karar vermeden önce muhakkak EPR hakkında bilgi sahibi olun ve gerekliliklerini sağlayın. 

EPR Nedir?

EPR bir çevre politikasıdır. Ürünün yaşam döngüsünü tamamlarken geçireceği tüm evrelerin sorumluluğunun bedelini üreticinin ödemesi beklenir. Bu evrelere ürünün atık halinin toplanmasından arıtma şekline kadar tüm evreler dahildir. 

Ocak 2022 itibariyle Fransa hükümetinin yerel ve global satıcılardan beklentisi geri dönüştürülemeyen ürünlerin ve ambalajlamanın azaltılmasıdır.  2020 yılında Fransa’nın kabul ettiği ‘’Anti-Waste Law’’ yasasında bu durum açıkça belirtilmiştir. Amaca yönelik geri dönüştürülemeyen ya da dönüşüm maliyeti olan ürünler için ise atık masraflarının üretici tarafından karşılanması adına bazı ürünler için EPR UIN (benzersiz kimlik numarası) istenmektedir. Mevzuata eklenen notta bu ürünlere öncelikle hepimizin kullandığı ambalajlar girmektedir. Diğerleri ise: grafik amaçlı kağıtlar, piller ve akümülatörler, elektrik ve elektronik cihazlar, kimyasal ürünler ve kapları, bazı ilaçlar ve sağlık cihazları, mobilya ve tekstil dekorasyon ürünleri, oyuncaklar, spor ve eğlence ürünleri, lastikler… Listenin tamamını ve ürüne özel yürürlüğe girme tarihlerini incelemeniz için Fransız Mevzuat Bilgi Sisteminden bu kısmı okuyunuz.

EPR-UIN Kaydı

EPR için gerekli UIN (benzersiz kimlik numarası) almak için SYDEREP kaydı yapmanız gerekir. Kayıt ve UIN temini için SYDEREP’nin önerdiği bazı web sitelerinden faydalanabilirsiniz. Ambalaj için kullanabileceğiniz web siteleri: Citeo, Adelphe, Léko

Diğer ürünleriniz için gereklilikleri ve takip etmeniz gereken adımları incelemek için SYDEREP’nin web sitesini buradan inceleyebilirsiniz.

Etsy ve EPR

EPR UIN’nizi aldıktan sonra etsy’e bunu bildirmelisiniz. Nasıl yapmanız gerektiğini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm bu konuları araştırdığımda bu işi neden pazar yerleri bizim için halletmiyor diye düşünmeden edemedim. Fakat SYDEREP açıkça belirtir ki ‘’Fransız topraklarına bir pazar yeri aracılığıyla ürün yerleştiren üçüncü taraf satıcılar, yalnızca pazar yerleri aracılığıyla satış yapsalar bile “üretici” olarak kabul edilir.’’ Üretici de kendi EPR UIN’sini almak ve kaydettirmekten sorumludur. Pazar yerlerinin de birtakım sorumlulukları vardır ve etsy bu sebeple yukarda belirttiğim üzere EPR benzersiz kimlik numaramızı bildirmemizi istemektedir. Bu süreç 2023 başına kadar manuel gerçekleşeceğe benziyor. 

Umarım sadece ambalaj için bu numaraya ihtiyacı olan satıcılara kargo firmaları bir çözüm getirebilir.

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *