Blog Yazıları

Etsy Mağazanızın Görünürlüğünü Artırmanıza Yardımcı Olacak Özellikler
E-ihracat, Etsy

Etsy Mağazanızın Görünürlüğünü Artırmanıza Yardımcı Olacak Özellikler 

Ürünlerin ilgili Etsy aramalarında görünmesine yardımcı olacak önemli faktörlerden biri olan listeleme özelliklerini nasıl ekleyeceğinizi öğrenin.

Etsy’de ürünlere eklenen özellikler, ilgili listelemeleri ilgili müşterilere ulaştıran kategoriye özgü filtrelerin güçlendirilmesinde önemli rol oynar. Bu yapılandırılmış verilerin milyonlarca listeleme arasından toplanması alıcılar için daha iyi bir arama ve göz atma deneyimi sağlarken, satıcılar için genellikle daha fazla ziyaret ve akabinde de satışla sonuçlanır.

Görsel: https://www.etsy.com/seller-handbook/article/add-attributes-to-help-increase-your/604203126614

Ürün özellikleri (Attributes) nelerdir ve Etsy aramasını nasıl etkiler?

Ürün özellikleri, satıcıların listeleme yaparken veya listelemelerini düzenlerken ne sattıklarını tanımlamaya yardımcı olmaları için ürünleri hakkında verdikleri ek bilgilerdir. Böylece alıcılar tam olarak aradıkları ürünü kolayca bulabilirler. Ürün özellikleri sınırlı ve kategoriye özel olduğu için listeleme etiketlerinden farklıdır ve alıcıların arama davranışlarına yönelik kapsamlı araştırmalar sonucunda Etsy tarafından oluşturulur. Ürün özelliklerine yönelik seçenekler sabit bir renk listesi veya değerli taş çeşitleri gibi yapılandırılmış bir veri kümesiyle sınırlı olduğu için farklı alışveriş deneyimlerinde alıcılara daha sistematik bir şekilde gösterilebilir.

Ürün özelliklerinde yer alan kelimeler ve kelime grupları, ürünlerin Etsy arama sonuçlarında müşterilerin arama yaptığı kelimelerle eşleşmesine yardımcı olur. Ürün özellikleri, alıcıların alışveriş yaparken sonuçları daraltmak için kullanabilecekleri kategoriye özgü filtreler oluşturmak için de kullanılır. Bu filtreler, arama sonuçlarının bulunduğu sayfanın kenar çubuğunda yer alır. Bir ürünün filtrelenmiş arama sonuçlarında görünmesinin tek yolu, o ürün özelliğini içeriyor olmasıdır. Ürün özelliklerinin doğru girilmesi, sezona özel alışveriş deneyimleri ve hedeflenen pazarlama girişimleri dahil olmak üzere site genelinde daha fazla yerde ürünlerin alıcılara gösterilmesine de olanak tanır.

Etsy Taksonomi ekibinin Kıdemli Müdürü Jenny Benevento, “Ürün özellikleri ücretsiz ‘süper etiketler’ gibidir” diye açıklıyor. “Ürünlerinizin ilgili aramalarda veya gezinme sırasında görünmesine yardımcı olmak için 13 listeleme etiketinizin haricinde ekleyebileceğiniz, kategoriye özgü ekstra anahtar kelimelerdir.” Taksonomi ekibi müşterilerin Etsy’deki ürünlerle ilgili neleri bilmek istediklerini keşfetmek için arama verilerini, müşteri görüşmelerini, ürün araştırmalarını ve mantıksal analizi kullanır. Bu bulgulara dayanarak, ürünlerin ilgili aramalarda görünmesine yardımcı olmak için kategorilere sürekli olarak yeni özellikler ekler. Ürün özellikleri, ilk olarak genellikle alıcıların arama sonuçlarının hacminden bunalabileceği popüler ve çok sayıda ürün içeren kategorilerde devreye girer ve bu sayede ilgili sonuçlara ulaşmak daha kolay bir hale getirilmiş olur.

Ürün özellikleriyle ilgili olarak satıcıların karşısına çıkan seçenekler, ilgili listeleme için seçtikleri kategoriye göre farklılık gösterebilir. Çoğu kategori renk, tatil ve özel günlere dair özellikler içerir. Bunun ötesinde, satıcıların göreceği özellikler kategoriye bağlı olarak değişir ve araştırma bulgularına dayanarak alıcıların bilmek isteyeceği en alakalı bilgileri sunmayı hedefler. Satıcılar, yalnızca ürünleri için geçerli olan özellikleri ekleyebilirler ve ürünleri ile alakasız olan seçenekleri atlarlar.

Örnekler:

  • Bir satıcı ürünlerini Yağlıboya tablo kategorisinde listeliyorsa, yön (yatay veya dikey) ve tema gibi özellikler için seçenekler görecektir.
  • Bir satıcı tasarımını Nişan yüzüğü kategorisinde listeliyorsa yüzük ölçüsü, değerli taş ve ayar gibi özellikler için seçenekler görecektir.
  • Bir satıcı Elbiseler kategorisinde vintage bir elbiseyi listeliyorsa malzeme ve stil gibi özellikler için seçenekler görecektir.

Ürün özelliklerini etkili bir şekilde eklemenin yolları

Listeleme yapma aşamasında veya listeleme düzenleyicisini kullanarak ürün özelliklerini ekleyebilir veya güncelleyebilirsiniz. Listeleme ile alakalı tüm özellikleri eklemek ve ürününüz için geçerli olmayan özellikleri atlamak iyi bir fikirdir. Listelerinize alakasız özellikler eklemek müşterilerde hayal kırıklığına neden olabilir. Müşterilerin aramalarıyla veya seçtikleri filtreyle alakalı olmayan ürünler görmeleri halinde bu ürünleri satın almaları ve hatta gelecekte aradıklarını bulmalarına yardımcı olması konusunda Etsy’ye güvenmeleri pek olası değildir.

Ürün özellikleri bir ürünün nasıl kullanıldığını değil, ne olduğunu açıklamalıdır. Örneğin Babalar Günü “Tatili” özelliği Babalar Günü kartı için uygun bir özelliktir. Ancak iyi bir Babalar Günü hediyesi olabilecek bir cüzdanda kullanılmamalıdır.

Boyut bilgisi yaklaşık 1.000 kategoride toplanan bir özelliktir. Bedenleri kendi ölçü biriminizde doğru bir şekilde girdiğiniz takdirde, müşterilerin bulunduğu yere bağlı olarak bedenleri otomatik olarak diğer birimlere çevirebiliyoruz. 

Şu anda listeleme kategorinizde özellik seçeneklerini görmüyorsanız endişelenmeyin. Halihazırda Etsy’deki kategorilerin %51’inde kategoriye özgü en az bir özellik bulunuyor, ancak yeni özellikler sürekli olarak araştırılarak kategorilere ekleniyor. Satıcılar mevcut özellikleri kullanarak ne kadar doğru veri temin ederse, ekip de kategoriler için o kadar fazla ek özellik seçeneği sunabilir.

Etiket, başlık, kategori ve ürün özelliklerinizin tamamının bir arada çalışarak müşterilerin aramalarıyla eşleştiğini unutmayın. Etsy aramalarındaki alaka düzeyini etkileyen anahtar kelimeler hakkında daha fazla bilgi için Anahtar Kelimeler 101i okuyun.

Etsy Taksonomi ekibinin Kıdemli Yöneticisi Jenny Benevento’dan daha fazlasını öğrenmek için Etsy Başarı Podcast’inin son bölümüne göz atın.

Ürün özellikleri eklemeyi deneyin

Okumaya devam edin > Etsy Arama Rehberi

Not: Etsy aramaları sürekli olarak değişmektedir ve her mağaza farklıdır.

Yazının orijinal metnine ulaşmak için tıklayınız.

*Eylül 2019 itibarı ile

İlgili konular

1 Comments

  1. Neden Ev Kadınları veya Mikro Üreticiler Etsy'de Ürün Satmalı? - Etsy ile Gelir

    […] açtıktan sonra Ürün özellikleri (Attributes) nelerdir v Etsy aramasını nasıl etkiler? konu makaleye […]

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *