Blog Yazıları

Etsy’deki review yönelik güncellemeler
Etsy, E-ticaret

Etsy’deki review yönelik güncellemeler 

Kısa bir süre önce size Etsy ile ilgili video yorumlarını  test edeceğimizi söylemek için ulaştık. Tüm alıcıların, IOS aygıtlarındanki Etsy uygulamasından video yorumlarını artık yapabileceklerini paylaşmaktan ve yakından takip etmekten heyecan duyuyoruz.

Bu yorumlar  ses içerebilir ve en fazla 30 saniye olabilir. Mağazayı bir IOS aygıtından ziyaret eden diğer alıcılar da bu yorumları izleyip listelerinize yakından bakabilirler. Video incelemeleri, fotoğraflarda kaçırılabilecek ayrıntıları vurgulamayı ve alıcılara satın alma işlemi için ihtiyaç duydukları güveni sağlamaya oldukça yardımcı olur. Video yorumlarını Android Etsy uygulamasından erişilebilir hale getirmek için çalışıyoruz, bu sebeple bizi takip etmeye devam edin!

Bu yeni özellik için heyecanlıyız. Bu, satıcıların keşfedilmesine ve büyümesine yardımcı olmayı umduğumuz, üzerinde çalıştığımız pek çok gelişmelerden biri.

Alıcıların paylaştığını gördüğümüz videolu yorumlara birkaç örnek:

Ayrıca, ilk olarak video incelemelerini test ettiğimizi duyurduğumuzda, community’de birkaç farklı soru ile karşılaştık ve soruları cevaplamak istedik, cevapları aşağıda bulabilirsiniz:

Uygunsuz videolar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bazı satıcılar uygunsuz video içeriğiyle ilgili endişelerini dile getirmiştir. Hatırlatma: Fotoğraf ve metin yorumlarında olduğu gibi video yorumlar da aynı müstehcen, yetişkin içerikli veya taciz edici üslup veya resimler içeren yorum politikamıza tabiidir.

Uygunsuz bir yorumu nasıl kaldırabilirim?

Uygunsuz bir video, fotoğraf veya metin yorumu alırsanız, “Bu yorumu rapor et” düğmesini tıklayarak temsilcilerimize bildirebilirsiniz. Temsilcilerimiz tarafından yorum politikamızı ihlal eden uygunsuz yorumlar değerlendirilecek ve ihlal farkedilirse kaldıracaktır.

Uygunsuz bir incelemenin kaldırılması ne kadar sürer?

Bir yorumu bildirip politikalarımızı ihlal ettiğini görürsek kaldırma süremiz 7-10 iş günüdür. Politikalarımızı ihlal eden raporlanan yorumları çoğunlukla daha erken kaldırılır.

Fotoğraf veya video yorumlarını gizleyebilir miyim?

Yorumlar, alıcı deneyimlerinin önemli ve şeffaf bir beyanıdır ve Etsy’deki alıcıların güvenilir bir pazar olduğumuzu bilerek güvenle alışveriş yapmasını istiyoruz. Sektör genelindeki yasal standartları sağlamaya devam ederken alıcılarla şeffaf olmamız için satıcıların fotoğraf veya video yorumlarını gizleme seçeneklerini kaldırıyoruz. Bir yorumun uygunsuz olduğunu veya politikalarımızı ihlal ettiğini düşünürseniz bunu kaldırmak için ekibimize bildirebilirsiniz. Ayrıca, ihtiyacınız olduğunu düşünürseniz yorumlara yanıt verme seçeneğiniz devam edecektir.

Geçen günlerde forumda Etsy community yöneticisi Isabella’dan böyle bir duyuru aldık. 2020 yılının sonlarına doğru listelerimize videolar eklemeye başlamıştık, güncel olarak bu özellik artık müşterilerimizin yorumları için de aktif hale getirildi. Şimdilik sadece IOS aygıtları için geçerli olsa da hızla diğer aygıtları da kapsayacağa benziyor. Bu özellik potansiyel müşterilerimize, alıcı gözünden şeffaf videolar ile ürünümüz hakkında rehberlik etmesi için oldukça iyi düşünülmüş. Ayrıca günümüz şartlarında hızlı tüketilen kısa video içeriklerinden esinlenilmiş gibi. Ben sosyal medya ve pazar yerlerinin birbiri arasında bir korelasyon olduğunu düşünüyorum. Etsy bu yaptığı yenilikle tüketicilerini ne kadar iyi çözümlediğini tekrar ispatladı. Her zamanki gibi hem satıcısını hem de alıcısını korumaya devam ediyor. Şeffaflık politikasının misyonuna uygun yenilikler getirmek konusunda oldukça iyiler.

Eskiden olduğu gibi kurallara uygun olmayan yorumlar bildirilirse kaldırılacaklar. Etsy’de Review kaldırma ile ilgli makaleye bu linkten ulaşabilirsiniz. Fakat biz satıcılar için kötü bir haber var. Artık ne fotoğraf ne de video yorumlarını gizleyemeyeceğiz. Açıkçası en son bana gelen fotoğraflı yorumu düşünüyorum da keşke bu özellik kaldırılmasaydı. Ben liste fotoğraflarım konusunda şeffaf olmaya oldukça özen gösteriyorum ama yorumlardaki fotoğraflar bazen hiç estetik olmayabiliyor.

Dijital çağda yeniliklere ayak uydurmak çok önemlidir. Umarım hepimize güzel videolu yorumlar gelir. Hatta bazılarımıza yüz güldüren videolu yorumlar gelmeye başladı bile.

Makalenin orjinal versiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *