Blog Yazıları

Etsy Satıcıları için Gümrük Vergisi
Etsy

Etsy Satıcıları için Gümrük Vergisi 

Gelişen teknoloji sayesinde insanlar Dünya’nın farklı bölgelerinden alışveriş yapıp ödemelerini saniyeler içerisinde transfer edebilirken, ulaşım araçlarıyla birlikte çok kısa bir sürede kargolarına ulaşabilir. Bazı ülkelerin politikaları bu ithalata sıcak bakarken bazıları buna engel olmaya çalışıyor. Bunu da gümrük vergilendirme yoluyla yapıyor. Bu nedenle her ülkenin gümrük vergilendirme anlayışı farklı olabilir.

Müşteriyi Gümrük Ücreti Hakkında Bilgilendirme

Bölgeden bölgeye; eyaletten eyalete, devletten devlete değişen politikalar nedeniyle kesin bir vergi tutarı bilgilendirmesi yapılamıyor. Bilmeniz gereken en önemli unsur: ETSY politikaları gereği, gümrük vergisini alıcı öder. Bu nedenle sizin satıcı olarak bağlayıcı bir durumunuz yoktur ancak bazı müşteriler bunu problem edebilir. Bu nedenle satışınızın çok olduğu ülkelerin politikalarını takip edip ve müşterilerinizi çıkabilecek vergilere karşı bilgilendirmeniz mağazanız için gereklidir.

Abd

Amerika uluslararası paketlerle ithal edilen ürünlerin ücreti 800 ABD Dolar azsa gümrük vergilerinden muaf tutuyor. Eğer sattığınız ürün bu fiyatın altındaysa müşterinize herhangi bir hatırlatma yapmanız gerekmiyor.

Kanada

15 ABD Doları altındaki ürünleri muaf tutuyor.

AB Üyesi Ülkeler

1 Temmuz 2021’den itibaren yürürlüğe giren IOSS politikası gereği 150 Euro altındaki ürünlerden KDV alınmaya başladı. Etsy 150 Euro ücret altında satılan bir ürüne satış ödemesi anında KDV ekleyerek bunu kolaylaştırıyor. 150 Euro üstü tutarlarda alıcı gümrük işlemlerinde veya kargo teslim edildiğinde bilgilendirerek ücret alınıyor.

Önemli Not:

Ücret Değerlendirilmesi 2 farklı yöntemle yapılıyor.

  • 1. Yönder Değerleme yöntemi CIF (maliyet + sigorta + teslimat).
  • 2. Yöntem FOB , ödeme tutarının yalnızca ithal edilen malların değeri üzerinden hesaplandığı anlamına gelir.

Ülkelerin hangi yöntemi kullandığını bilmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Müşteri İstekleri

Bazı müşteriler daha önceden gümrük vergisi ödedikleri için size ürün tutarının olduğunda daha az gösterilmesini talep edebilir. Müşteri ilişkileriniz için bunu kabul edip uygularsanız ilerleyen zamanlarda çıkabilecek sorunlar karşısında hazırlıklı olmanız gerekir. Örneğin, kargonuz kaybolması durumunda proforma fatura üzerindeki ücret dikkate alınarak size tazmin edilir veya kestiğiniz fatura ile gönderdiğiniz proforma fatura tutarı aynı olmadığı için kargonuz ETGB olarak çıkmayacaktır. Uluslararası bir ticaret yaptığınızı ve kendi devletinize karşı sorumluklarınız olduğunu unutmayın.

Bazı müşterileriniz vergi konusunda bilgisinin olmadığını bu yüzden çıkan ücreti sizin ödemeniz gerektiğini veya yarı yarıya ödeme yapılmasını talep edebilir. Hatta isteğinin yerine getirilmemesi karşılığında 1 yıldız verip kötü yorum yapmakla sizi tehdit edebilir. Bu gibi durumları yaşamamak için özellikle AB üyesi ülkeleri ve İngiltere’den sipariş veren müşterilerinizi konu hakkında önceden bilgilendirin.

Ülkelerin gümrük vergi tutarını hesaplamak için buraya tıklayabilirsiniz. İyi satışalar..

İlgili konular

1 Comments

  1. Etsy ile Gelir | Eyvah Avrupa’dan Bir Sipariş Aldım!

    […] Ülkelerin gümrük vergileri yazısını okuyarak hangi ülkenin vergi sınırı ne kadardır bilmeniz gerekmektedir. Dünyanın […]

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *