Blog Yazıları

Etsy Finans
Etsy, E-ticaret

Etsy Finans 

Bu makalede Etsy mağazanızın finansmanını, yapmanı gereken ödemeleri, komisyonları ve Ocak 2022′ yapılan güncellemeleri derledik. Keyifli okumalar

Mağaza Yöneticisi’ndeki Ödeme hesabından  inceleyebilir, yaptığınız harcamalar ve komisyonlar için gerekli tutarı ödeyebilir ve yaptığınız satışlardan dolayı oluşan gelirinizi banka hesabınıza aktarabilirsiniz.

Ödeme hesabınızı incelemek için:

 1. On Etsy.com , açık Mağaza Yöneticisi
 2. Finans öğesini seçin .
 3. Ödeme hesabı’nı seçin

Ödenmesi gereken tutarı nedir, nasıl ödeyebilirsiniz?

Geçen ay Etsy’de yaptığınız harcamalarınızın ve satışlarınızdan dolayı alınan komisyonlar sonucunda ödenmesi gereken tutardır . Mevcut bakiyeniz ayın sonunda eksideyse, takip eden ayın ilk gününde ödenmesi gereken bir tutarınız olur.

Ödenmesi gereken bir tutarınız varsa ve bir Etsy Payments satışı alırsanız, ödenmesi gereken tutar net satış tutarı ve geçerli ücretler kadar azalacaktır.

Borcunuzu ayın 1’i ile 15’i arasında ödeyebilirsiniz.

 1. Ödenmesi gereken tutar altında Şimdi öde’yi seçin .
 2. Ödemek istediğiniz tutarı seçin.
 3. Ödeme yönteminizi seçin.
 4. Ödemeyi Gönder’i seçin .

 

Ödeme Planı ve Kullanılabilir miktar nasıl görüntülenir?

Mağazanızdaki gelir gider dengesinin sağlanması için Etsy sizin için bir mevduat hesabı tanımlar. Yatırılacak paranız varsa, ödeme planınıza göre paranızın ne zaman otomatik olarak banka hesabınıza yatırılacağını görürsünüz. Bu planı değiştirmek için

 1. On Etsy.com , açık Mağaza Yöneticisi
 2. Finans öğesini seçin .
 3. Ödeme ayarlarını seçin
 4. Günlük, haftada bir, 2 haftada bir, ayda bir seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Seçiminize göre banka hesabınıza para yatırılacaktır.

 

Uyarı: Günlük satışlarınız sonucunda mevduat hesabınızda yatırılmak için bekletilen para 600 liradan azsa ve bunu çekmek isterseniz 42 tl komisyon ödemek zorunda kalırsınız.

 

Fonlarım ne zaman depozito için uygun hale gelecek?

Etsy kullanıcılarını korumak için yeni açılan mağazalara yaptıkları ilk satıştan itibaren 3 gün sonra kullanılabilir hale gelmesine rağmen 90 gün boyunca parayı banka hesabına aktarmaz.  Bu 90 günlük süre sona erdiğinde ödeme yönteminize göre paranızı hesabınıza çekebilirseniz.

Eğer  eski bir mağazanız var satıştan sonraki iş günü para yatırmak için kullanılabilir hale gelir.

Uyarı: Banka ayrıntılarınızı eklemek veya güncellemek isterseniz Etsy 5 günlük güvenlik blokesi koyarak bankanıza para gönderilmesine engel olur. Süre sonra erdikten sonra gönderebilirsiniz.
Bir mağazanın, özellikle yüksek talep kategorisinde, siparişlerde olağandışı bir artış görmesi durumunda veya başka bir şekilde, eylemlerinizin alıcı anlaşmazlıklarına, ters ibrazlara, yüksek dolandırıcılık riskine, kalpazanlığa veya diğer iddialara yol açabileceğini durumlarda Etsy bu konuda işlem yapabilir.

Finansmanınızın özetini nasıl görebilirsiniz?

Mali durumunuzun bir özetini görmek için finans bölümünde, aylık durumu sayfasına bakabilirsiniz. Yaptığınız satışlar, yaptığınız geri ödemeler, alıcı tarafından ödenen satış vergisi, ücretler ve Etsy’den alınan krediler için ayrı toplamları görüntüleyebilirsiniz.

Net Kazanç

Net kârınız, satışlarınızdan elde edilen fonların toplamı, eksi tüm geri ödemeler, ücretler, nakliye masrafları ve vergilerdir.

Satışlar ve ücretler

Satışlar ve ücretler bölümünüz, satışlardan gelen fonların yanı sıra alıcılara yaptığınız geri ödemelerden, Etsy ücretlerinden ve Etsy’nin havale ettiği satış vergilerinden yapılan kesintilere ilişkin bir genel bakış sunar.

Bu şartları Satışlar ve ücretler altında görebilirsiniz:

 • Toplam satışlar , seçilen tarih aralığındaki tüm satışlardan elde edilen toplam fonları verir.
 • Geri ödemeler , seçilen tarih aralığında alıcılara geri ödenen para tutarını gösterir.
 • Alıcı tarafından ödenen satış vergisi/KDV (Gönderilen) , Etsy’nin toplayıp vergi makamlarına havale ettiği alıcı tarafından ödenen satış vergisini gösterir.
 • Listeleme, satış (yani işlem ücretleri ve işlem ücretleri) ve mevduatlarla ilgili olarak maruz kaldığınız tüm ücretler, Etsy’nin alması gereken vergilerle birlikte ücret türleriyle birlikte görünür. Etsy ücretleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Krediler , Etsy ücretlerinizin geri ödemeleridir ve bir ücret kredisi aldığınızda ilgili ücretin altında toplanır.

 

ETSY Giderlerini Muhasebeleştirmek 

Etsy aldığı komisyonlar için kullanıcılara fatura keser. Böylelikle kullanıcılar şirketlerinde gider göstererek muhasebeleştirirler. Bu faturaya ulaşmak için aylık durum bölümünde geçtiğimiz ayların birini filtreleyerek KDV beyannamesi seçeneğinden faturanızı alabilirsiniz. Aylık ekstrelerinizin CSV dosyasını indirerek ve Excel veya Google E-Tablolar gibi bir elektronik tablo yazılımında açarak bu ücretleri hesaplayabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *