Blog Yazıları

Etsy 1 Yeni Sipariş!
Etsy

Etsy 1 Yeni Sipariş! 

Tebrikler!

Emeklerinizin karşılığını aldığınız için kendinizi tebrik edin ve arkanıza yaslanın, bundan sonra ne yapmanız gerekiyorsa adım adım üzerinden geçerek siparişinizi tamamlayacağız. Umarım kısa bir süre sonra yeni bir satışınız olur ve telefonunuzdaki Etsy Seller uygulamasının satış gerçekleşince verdiği bildirim sesine müptela olursunuz..

Yeni bir satış gerçekleştirdiğinizde Etsy bunu size haber vermek için mail gönderir ve sayfanızın arayüzünde aşağıdaki gibi bildirim oluşturur. İlk öncelikle bu sayfada Order Shipping sekmesine tıklayın ve satış yaptığınız ürünün ne olduğunu anlayın.

Açılan sayfa New sekmesi altında satışını yaptığınız ürünü göreceksiniz. Eğer bir düzenleme yapmadıysanız panelinizde sadece New ve Completed sekmeleri bulunacaktır. İsterseniz kalem seçeneğine tıklayarak panelinizi istediğiniz gibi kişiselleştirebilir ve ilerleyen zamanlarda çoklu sipariş aldığınız oluşabilecek karışıklıkları önleyebilirsiniz.

Alıcının isminin yanında görseldeki gibi bir yıldız simgesi varsa alıcının daha önceden sizin sayfanızdan alışveriş yapan eski bir müşteriniz olduğunu anlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri ürünü taahhüt ettiğiniz zamanda hazırlayıp kargoya vermenizdir. Etsy, Star Seller özelliğiyle birlikte bu verilerin kaydını tuttuğu ve rozet kazanmak için koşul olarak sunduğunu duyurdu.

Aşağıdaki görselde verilen tarihleri incelerseniz 26 Kasım’da verilen siparişin 2 hafta hazırlanma süresi sonrasında 10 Aralık’ta kargoya verilmesi gerektiğini anlayacaksınız. Bu süreleri oluşturduğunuz shipping profillerinden düzenleyebilirsiniz.

Sipariş hazırlanırken müşteriniz bir mesaj atıp özel bir istekte bulunabilir. Bu istek nedeniyle hazırlanma süreci ek bir zaman gerektirdiğinden belirttiğiniz zamanda kargolayamaya bilirsiniz veya işleriniz aksi gidebilir. Bu durumda siparişin üzerine gelip 3 noktaya tıklayın ve sipariş tarihinizi güncelleyin. Siparişi kargolanması gereken tarihten 21 gün sonrasına kadar uzatabilirsiniz. Müşterinizle herhangi bir sorun yaşamamak için bu ek süre veya gecikme hakkında bilgilendirme yapmanız gerekir.

Bir başka olasıklık da kargo firmanızın belirttiği tarihte takip numarası vermemesi durumudur. Bu durumda siparişinize ileri bir tarihe erteleyebilir veya siparişi tamamlayıp sonradan takip numarası girebilirsiniz. Bunu detaylı olarak Shipping Profili yazımızda değineceğiz.

Ürünü teslime hazırladıktan sonra hasar görmeyecek, kırılmayacak ve kaybolmayacak şekilde paketlemeniz gerekir. Şirketiniz varsa ürün faturasını kesip anlaşmalı kargo firmanızın talimatlarını uygulayarak gönderim sağlayabilirsiniz. Tüm kargo firmaları farklı prosedürler uygulayıp talimatlarını güncellediği için güncel bilgileri onlardan talep edebilirsiniz.

Kargo firmanız takip numarasını size ilettiği zaman Etsy sipariş panelinize girin ve görseldeki seçeneğe tıklayarak Mark Complete seçeneğine tıklayın.

Açılan pencere gönderim yaptığınız firmayı seçin ve takip numarasını ekleyin. Tamamladıktan sonra yapmanız gereken bir şey kalmıyor. Siparişiniz New sekmesinden Completed sekmesine otomatik olarak taşınır. Geri kalan süreci oradan takip edebilirsiniz.

Completed sekmesinde, ürünün taşıma süreçleri sırasıyla Pre-Transit, Transit ve Delivered olarak gerçekleşiyor.

Ürün teslim edildikten sonra müşterinize mesaj atıp, ürünün eksiksiz ve hasarsız bir şekilde teslim edildiğini sorgular ve düşüncelerini merak ettiğinizi iletirseniz çoğunlukla rewiev dönütleri alabilirsiniz. Bu mağazanızın gelişimi için oldukça önemli bir husustur ancak direkt olarak 5 yıldızlı yorum istemek mağazanızın kapanmasına neden olabilir.

Bir Ürün Sattıktan Sonra Yapılması Gerekenler yazımızı okumanız tavsiye ederiz.

Yeni yazılarımız için takipte kalın, bol şatışlar dileriz..

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *