Blog Yazıları

Eyvah Avrupa’dan Bir Sipariş Aldım!
Genel

Eyvah Avrupa’dan Bir Sipariş Aldım! 

Tüm milletlerin farklı kültürleri ve alışkanlıkları olabiliyor ve globale satış yapan biz satıcılar için bunları bilmemiz gereken şeyler. Avrupa’dan ve özellikle İngiltereli müşterilerimiz özelinde edindiğim tecrübeleri sizin için derledim umarım yararlı olur keyifli okumalar.

Eyvah sipariş İngiltere’den söylemi benim için olağan bir duruma dönüştü. Bugüne kadar İngiltere’ye 26 ürün gönderdim ve 23 tanesinde müşterilerimle sorun yaşadığım için bu sorunları ve geliştirdiğim çözümleri sizinle  paylaşmak istedim. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki Avrupalılarla yaptığınız ticarette oldukça dikkatli olmalısınız. Aksi taktirde ürününüz iade olabilir veya 1 yıldızlı bir rewievle karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi ise genellikle ithalat vergisidir.

1 temmuz 2021 AB için değişen vat politikasından sonra müşteriler 150 dolar altı ürünler için Etsy’ye ödeme yaparken 150 dolar üstü olan siparişlerinde ürünü teslim anında veya teslim aldıktan kısa bir süre sonra kargo firmalarına ödüyorlar. Müşteri çoğu zaman etsy’nin vergi politikasını (vergilerden alıcılar sorumludur) bilmesine rağmen bunu satıcının ödemesini talep edip ödememesi halinde 1 yıldızla kötü bir yorum yazacağını söylemek tehdit ediyor. Konu hakkında bilgilendirme yapıp politikaları gösterdiğinizde bu kez de üründe kusur bulmaya çalışıp iade etmek için çabalıyorlar.

Tüm bunların olmaması için neler yapılmalı?

✅️ Ülkelerin gümrük vergileri yazısını okuyarak hangi ülkenin vergi sınırı ne kadardır bilmeniz gerekmektedir. Dünyanın tüm ülkelerine bakmanıza gerek yok satış yaptığınız ülkeleri genellikle Abd, Kanada, Avrupa Birliği ve Avrupa ülkeleridir.

✅️ Edindiğiniz bilgilere göre, gelen siparişin hangi ülkede olduğuna bakıp satılan ürünün tutarını göz ardı ederek alıcının ülkesindeki vergi politikaları hakkında bilgilendirme mesajı atılmalıdır.

✅️Ürünleri paketlemeden önce gönderdiğiniz ürünleri foto atıp gerekirse onay aldıktan sonra paketlemenizi tavsiye ederim

✅️Müşteri mesajı görmese daha size bu durum hakkın mesaj atmak istediğinde, bunun hakkında uyarı yaptığınız için kendi sorumluluğunda olduğunu anlayacaktır.

✅️ Unutmayın ki esnaflık zor bir zanaattir. Müşteriniz gergin olabilir, siz olabildiğince sakin olun ve ona yardım etmek istediğinizi söyleyin

✅️Mesajlaşmada gerginlik artarsa kendisini etsy chat yönlendirin ve onların çözebileceklerini söyleyin. Eğer hakaret ederse ekran görüntüsü alıp Etsy chate mesaj atın anında hesabını kapatıyorlar.

✅️Bazı müşteriler her şeye rağmen bunu konunun üzerine gidebilir, sizi Etsy’e şikayet edebilir. Korkmayın case açıldığı anda sizin lehinize kapanıyor.

✅️ Gerginlik dinmez ve müşteri halen daha zorlamaya devam ederse muhtemelen sizin hakkınızda 1 yıldız olan bir review bırakacaktır. Bunu sezdiğiniz anda detaylı olarak yazmasını isteyin çünkü hiçbir şey yazmadan bıraktığı review kaldırılmıyor ancak reviewde vergi çıktığını satıcının Etsy’e bildirin ve Etsy politikalarına göre bunun alıcaya ait olduğunu belirtin anında review kaldırılıyor.

Umarım başınıza böyle olaylar gelmez ve hep iyi müşteriler ile karşılaşırsınız..

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *