Blog Yazıları

Etsy’de Ücret İadesi Refund Yapmak
Etsy

Etsy’de Ücret İadesi Refund Yapmak 

Ticarette kazanç olduğu gibi kaybetmek de olağan bir şeydir. Sattığınız bir ürün nakliye esnasında kırılabilir, kaybolabilir hatta içi boş olarak dahi müşterinize teslim edilmiş olabilir. Müşteriyi mağdur etmemek için, başınıza gelen her neyse bir çözüm yolu arayıp bunun uyguladıktan sonra yeni satışlara odaklanmanız gerekir. Gelin hep beraber yaşayabileceğiniz sorunlara değinip bunları ücret iadesiyle nasıl çözebileceğinize değinelim.

Nakliye Kaynaklı Sorunlar

Etsy pazarının yüzde 80 oranını ABD’de yaşayan müşteriler oluşturuyor. Bu da Türkiye çıkışlı bir kargonun 10 bin km aşkın yol katederek alıcısına ulaşması anlamına geliyor. Her geçen gün gelişen ve büyüyen navlun şirketleri sayesinde 2-5 gün arasında bu nakliye gerçekleşiyor ancak nadiren de olsa bazı aksaklıklar meydana gelebiliyor.

Yaşanan aksilikler sonucundan yurtiçinde uygulanan prosedürün aynısı yurtdışı içinde uygulanıyor. Alıcı kargoyu alırken onu kontrol edip pakette herhangi bir yırtık ezilme veya kusur olması taktirde tutunak tutması gerekiyor aksi halde yasal bir gönderici için yasal bir zorunluluk bulunmuyor. Ancak çıkabilecek sorunlar için mümkün olduğu kadar önlem almanız ve “müşteri her zaman haklıdır” ilkesini unutmamanız gerekiyor.

Kırılabilir Ürünün Nakliyesi

Hassas bir ürünü satıyorsanız navlun sırasında tüm koşullara dayanıklı olabilecek şekilde bir paketleme yapmak zorundasınız aksi hale sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Paketlemenizin nasıl olacağı hakkında bir bilginiz yoksa kargo şirketlerinden bilgi alabilirsiniz. Biz de kendi tecrübelerimize dayanarak birkaç öneride bulunmak istedik.

 • Hacmi küçükse hava kanallı poşetleri kullanarak ürünlerinizi kırılmaz hale getirebilirsiniz .
 • Hacmi büyük bir ürünse strafor köpük ürünün taşıma sırasında hareketini kısıtlayacak ve kırılmasını önleyecektir.
 • Çift oluklu mukavva kullanmak kutunun gelebilecek darbelere karşı daha dirayetli olmasını sağlayacaktır.

Çözüm İsteyen Müşteri

Tüm imkanları kullanarak paketleme yaptınız ancak ürününüz müşteriye kırılmış veya hasarlı bir şekilde ulaştığını müşterinizden gelen mesajla öğrendiniz. Bu durumda yapılacak şeyler mağazanızın işleyişi için son derece önemlidir. Sakin olmalı ve bu süreci iyi yönetmelisiniz aksi halde büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. İlk öncelikle kendiniz müşterinizin yerine koyup empati yapmaya çalışın. E-Ticaret alışverişi için uzun süre sayılabilecek bir zaman sonrasında belki de bir hediye olan ürün size defolu olarak teslim ediliyor muhtemelen çok sinirli olurdunuz.

Gelen mesaja hemen cevap vermek yerine üzerinden bir miktar süre geçmesi yararınıza olacaktır. Sonrasında uzlaşmacı bir tavır sergileyerek müşteriye nadir de olsa bu durumlarla karşılaştığınızı ve çözüm için elinizden geleni yapacağınız iletin.

Mağaza politikanız gereği iade ve değişim kabul etmiyor olabilirsiniz ancak müşterinizden bu nedenle gelebilecek 1 yıldızın uzun vadede sizden götürüsü çok daha fazla olacağı için uzlaşmanız mağazanız için çok daha iyi bir yöntem olacaktır

Çözüm Önerileri

Ahşap bir takı kutusu satın alan müşteri kendisine gelen üründe çiziklerin olduğunu ve bu ürünü istemediğini size iletti

 • İlk olarak Müşterinizden yaşanan sorun için özür dileyip makul bir oranda geri ödeme yapabileceğinizi iletin. Müşteriniziz onaylarsa ücreti ödeyin ve tekrar bu durumun yaşanmaması için çaba gösterin
 • Müşteri tüm ücreti iade istediği taktirde, ürünü müşteriye hediye edip yeni bir ürün göndermenin ne kadar maliyetli olacağını hesaplayın. Eğer aldığınız ücretin tamamını iade etmekten daha az zararlı olacaksınız bunu müşteriye önerin. Genelde yenisini ücretsiz olarak göndermeniz kabul edilecektir ancak ürünün belli bir zaman diliminde alıcıda olması gerekirse müşteri bunu kabul etmeyip iade isteyecektir. Bunun için yapacak bir şey yok ücreti iade edin ve yeni satışlara odaklanın.

Ücret İadesi Nasıl Yapılır

 • Order Shipping bölümünü açın ve ücret iadesi yapmak istediğiniz siparişinizin sağ tarafında bulunan 3 noktaya tıklayın
 • Açılan pencerende refund seçeneği seçin
 • İade yapma nedeninizi seçtikten sonra tutarı girin tüm ücreti iade etmek istiyorsanız Issue a full refund seçeneğine tik atın
 • Rewiev refunda bastıktan sonra işleminiz tamamlandı, müşterinizi bilgilendirin.

Özel Durumlar

Mağaza politikalarınızda iade kabul etmiyorum deseniz de Avrupa birliğindeki müşterilerin 14 günlük koşulsuz iade hakları vardır.

Kişiye özel ürünler, tüketilebilir ürünler, dijital içerikler, sanat eserleri ve desenler bu kapsam dışındadır.

ETSY Dava Case

Müşteriyle satıcının anlaşamama durumunda, Etsy müşteriyle alıcı arasındaki irtibatı sağlar. Bu durumda vaka, etsy çalışanları tarafından incelenip bir karara vardırılıyor.

Mağazanıza bir dava açıldığında düzenli olarak mesajlara cevap vermemiz gerekir. Kesinlikle müşteriye taciz, hakaret ve yanlış bilgi sunamanız gerekir. Bu durumların aksi halde suçlu olarak kabul edilir mağazanın kapatılmasına kadar büyüyen sonuçlarla karşılaşabiliriz.

Dava (Case) Hangi Konularda Açılır

 • Satışı yapılan ürün görseliyle müşteriye ulaşan ürün arasında fark varsa
 • Üründe farklı renk, ebat, versiyon varsa
 • Hasarlı veya kayıp ürünse
 • Yanlış ya da eksik sayıda gönderilmişse
 • Hazırlama ve teslim süresindeki aksaklıklar oluşmuşsa müşteri case açabilir.

Davaya Tabi Olmayan Ürünler

 • Nakliyede zarar görmüş
 • Bozulmuş, kullanılmış, yıkanılmış, giyinilmiş
 • Kişiye özel, tüketilebilir ürünler
 • Karşılıklı iade anlaşması yapılamadan iadesi yapılan
 • Yasaklı ürünlerin satıldığı
 • Gümrük ücretinin alıcı tarafından ödenmemiş
 • Etsy dışında ödeme alınması durumlarında Etsy otomatik olarak davayı kapatır.

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *