Blog Yazıları

Etsy’de Rakiplerinizden Sıyrılmanızı Sağlayacak 5 İpucu
Genel

Etsy’de Rakiplerinizden Sıyrılmanızı Sağlayacak 5 İpucu 

Kaliteli Fotoğraf Kaliteli Vitrin

Nasıl ki gerçek mağazaların albenisini vitrinler sağlıyorsa Etsy’de de bu görevi fotoğraflarınız gerçekleştiriyor.

Belki mükemmel görüntüler yakalayabilmek için profesyonel ekipmanlarınız olmayabilir. Ancak hiç sorun değil. Günümüz telefonları doğru teknikleri ve tasarım programlarını kullanabildikten sonra işinize fazlasıyla yarayacaktır. Ancak kameranız ne kadar yüksek çözünürlüklü olursa olsun, etkileyici bir fotoğraf için aydınlatma çok önemlidir. Ürünlerin nasıl ışıklandırılacağı ve fotoğraflanacağı konusunda video ve makalelerden faydalanabilirsiniz. Ürün fotoğrafçılığınızı geliştirmenize yardımcı olabilecek çok sayıda çevrim içi kursun bulunduğunu da belirtelim.

Fotoğraflarınızı çektikten sonra düzenleme aşamalarında da acele etmemenizde fayda var. Ücretli resim yazılımı satın alamasanız bile, çevrimiçi ve uygulama olarak birçok mükemmel ücretsiz seçenek bulunmaktadır. Bunların içinde Canva’nın ihtiyaçlarınızı giderebilecek kapasitede olduğunu düşünüyoruz.

SEO Başlıklarını Optimize Etmek  İçin Doğru İpuçlarını Kullanın

Etsy için SEO’nun önemini artık hepimiz biliyoruz. Ancak teorik bilgimiz ne kadar olsa da pratik yanımız halen sallanmakta. Neyse ki bunun için yardımımıza koşan Toolsy var:)

Yine de birkaç küçük hatırlatma yapmadan geçmeyelim.

Başlığınızı doğru şekilde oluşturmak ürünlerinizin arama sonuçlarında öne çıkmasına etki edebilir. Bu yüzden mağazanızdaki ürün başlıklarınızı mümkün olduğunca optimize hale getirebilmek için;

  1. Mümkün olduğunca spesifik olun: Müşterileriniz listelediğiniz ürünü ararken karşılarına çıkacak olan ana veya ara malzemeleri, ölçülerini, ağırlıklarını veya diğer tanımlayıcı özelliklerini belirtmelisiniz.
  2. Aynı ürünleri belirtmek için değişik terimler kullanın: Örneğin, ajanda  sattığınızı varsayalım, deri ajandanıza “kişiselleştirilmiş deri ajanda, 2022 deri ajanda, cepte taşınabilir minik ajanda ” gibi tanımlamalar yapabilirsiniz..

Başlığınızın birinci hedefi, ürünlerinizin arama sonuçlarında görünmesini sağlamaktır. Kaliteli fotoğraflarınız, ürün açıklamalarınız ve diğer özelliklerinizin birleşimiyle mağazanızda satışlar gerçekleşecektir.

Rakipleriniz Sizin Kazanç Kapınızdır

Hiçbiribirimiz aynı veya benzer ürünleri sattığımız rakiplerimizi sevmiyoruz. Hatta daha ileri boyutlarda onları kıskanabiliyoruz. Oysa doğru analizleri kullanarak rakiplerimiz sayesinde kazancımızı artırabiliriz.

Fakat ilk önce kimlerin rakiplerimiz olduğunu doğru belirlememiz gerekiyor. Eğer siz yerel bir gazoz firması iseniz dünya devi asitli içecek firmasını rakip olarak kendinize belirlemezsiniz. Aksi halde durumun hüsran olacağı zaten başından bellidir.

Rakipleriniz sizinle aynı/benzer ürünleri satanların dışında, fiyat politikası, satış hacimleri, mağaza açılış tarihleri gibi kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. Yani sıfır noktasında iken 10 bin ürün satmış mağazaya diklenmenin size faydası olmayacaktır.

Gelelim rakiplerden nasıl faydalanıp bu faydadan nasıl kazanç sağlayacağımıza.

  • Fotoğraf ve ürün açıklamalarını inceleyin.
  • Puan ve yorumları hakkında notlar alın.
  • En çok satan ürünleri hakkında bilgi sahibi olun.

Şimdi yapmanız gereken ise onların yaptığı hatalara düşmemek. Ancak biz genelde bu tür durumlarda “onlar böyle satabiliyorsa ben de satabilirim” şeklinde oluyor. Yapmayın!

Unutmadan; rakip analizi yapmamızın sebebi benzer hataları yapmamak üzerine kurgulanmalı. Onların içeriklerini kopyalamayın!

Bir Hikayeniz Olsun. İyi Hikayeler Hep Sevilir

Müşterileriniz, ürün sayfanıza oradan mağaza sayfanıza geldiklerinde ne ile karşılacaklar? Artık onları evinizde misafir ettiğinizi düşünün. Dükkanınızdaki ürünleri yapan en iyi yerlerden biri olduğunuzu, kim olduğunuz hakkınızdaki bilgiyi, neden rakiplerinizden daha iyi olduğunuzu, tüm bunları başarabilmek için hangi zorlukları aştığınızı anlatabileceğiniz bir fırsatınız var. Yani müşterilerinizle artık duygusal bir yakınlık kurabilirsiniz. 

Bu sayede profinizdeki bilgileri okuyan müşteriler, hakkınızda daha fazla bilgiye ulaşırlar. Sizin ve işletmenizin güvenilir olup olmadığına karar verirler. Aklınızdan hiç çıkarmayın. Basit gibi görünse de profiliniz sizin en sağlam pazarlama araçlarınızdandır.

Reklamlarınızı Doğru Kurgulayın

Reklamlar doğru kullanıldıkları takdirde cebinizden çıkan paralar değil, daha fazla kazanmak için yaptığınız yatırımlardır.

Etsy reklamları ürünlerinizi ilk veya ikinci sayfalarda gösterimine yardımcı olacaktır. Etsy reklamlarını kullanmaya karar verirseniz reklamlarınız neticesinde kaç yeni sipariş geldiğini takip edin. Bu, insanların dikkatini çeken şeyin ne olduğunu keşfetmenize yardımcı olacaktır ve reklam bütçenizi efektif bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. 

Aynı şekilde sosyal medya hesaplarınız içinde farklı reklam kampanyaları kurgulayarak hem site dışı trafiğinizi artırmış hem de farklı hedef kitlelere ürünlerinizi tanıtmış olursunuz.

Bonus: Eğer halen dükkanınızı açmadıysanız mağazanıza akılda kalıcı bir isim bulun.

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *