Blog Yazıları

Etsy Suspend! Etsy’nin Satıcı Hesabınızı Askıya Alması ve Yasaklamasının 5 Nedeni
Etsy

Etsy Suspend! Etsy’nin Satıcı Hesabınızı Askıya Alması ve Yasaklamasının 5 Nedeni 

Etsy, 2005 yılında tek seferlik el yapımı ürünlerin ve üretim malzemelerin satılması için kurulan ve sonraki yıllarda satış politikasını genişleten bir e-ticaret platformudur. Genellikle kitlesel ve yerel pazarlanan ürünleri global ölçekte öne çıkararak satılmasına yardımcı olur. Çoğu kullanıcısı deneyimlerini aktarırken: “Hiçbir yerde bulamayacağım benzersiz ürünler için Etsy’yi tercih ediyorum.” diye bahseder ve bu durum Etsy’yi e-Ticaret dünyasında türünün tek örneği yapar.

Etsy satıcı hesabınızın veya belirli ürünlerin dünyanın dört bir tarafından kullanıcılarla buluşturması yalnızca birkaç saniye sürer ancak unutulmamalıdır ki yapılan ticaret uluslararası bir düzeydedir. Satıcıların pazar yerine ve devletlere karşı sorumlukları vardır.

Kullanıcıların genellikle Etsy’yi tercih etme nedenleri kişiselleştirilmiş ürünlerin satıldığı bir pazar olmasıdır. Örneğin sıradan bir beyaz tişört satışı zorken ürüne baskı yapıp veya işlemeli bir ad şeklinde kişiselleştirme eklemek onu Etsy’nin en çok satanı haline getirebilir. 

Etsy’de satılan ürün türleri eskisinden çok, çok daha geniş olsa da, bazı dükkan sahipleri birdenbire listelerinin kaldırıldığını hatta mağazalarının aniden yasaklandığını görebilirler. Etsy’de bir ürünü veya mağazayı yasaklayan nedir ve bu pahalı senaryodan nasıl kaçınabilirsiniz sorularına cevap bulmak için 5 sebep belirledik.

Birinci Sebep: Yanlış Ürün

Hatalı ürün
Görsel:https://etsygeeks.org/etsy-banned-me-5-reasons-why-etsy-could-ban-your-sellers-account/

Etsy mağazasının yasaklanmasının başlıca nedenlerinden biri yanlış ürünü satıyor olmanızdır. Etsy, el yapımı, hobi malzemeleri, kişiselleştirilmiş ürünlerin ve vintage (20 yıl ve üzeri) ürünlerin satış yapıldığı en iyi pazar yeridir. Bu ürünler dışında listeme yapan mağazalar yasaklanır.

El yapımı deri bir cüzdan, cam bardak veya porselen bir fincan satmanız yasaktır ancak el yapımı cüzdan üzerine isim yazarak kişiselleştirebilirseniz veya müşteri tarafından gönderiler herhangi bir görseli ürünün üzerine basarsanız Etsy’de bunu satabilirsiniz.

Kullanıcılar Etsy listelerini arayıp, el yapımı veya benzersiz görünmeyen bir şeyle karşılaşabilirler. Açıklamasında ‘el yapımı’ veya ‘zanaatkar’ kelimesini içeren, ancak el yapımı üretim süresi veya malzemeleriyle uyuşmayan fiyatlarla satışa sunulan ürünler bulabilirsiniz. Bunlara tamamlayıcı ürünler denir. Örneğin kolye yapma için akik bir taş. El yapımı değildir ancak kolye yapılması için gerekli bir eleman olduğu için Etsy buna izin verir.


İkinci Sebep: Yanlış Fotoğraf

yanlış fotoğraf
Görsel:https://etsygeeks.org/etsy-banned-me-5-reasons-why-etsy-could-ban-your-sellers-account/

Etsy’de ürün satarken, Etsy’de veya dışında başka bir satıcıdan çektiğiniz ürünlerin stok fotoğraflarını veya fotoğraflarını asla kullanmayın. Etsy satıcı politikası bu hususta ayrıntıya girer:

  • Listeleme fotoğrafları, sizin tarafınızdan yapılan bitmiş ürüne ait olmalıdır. Farklı el yapımı teknikler farklı sonuçlar verir ve görsellerinizin alıcının alacağı ürünü doğru bir şekilde yansıtması önemlidir.
  • Üretim yardımı ile bir ürün oluşturulursa, listeleme fotoğrafları bitmiş ürüne veya üretim ortağı tarafından sağlanan ve alıcının alacağı ürünü doğru bir şekilde gösteren bir görsele ait olmalıdır. Satıcılar, bu resimlerin bitmiş ürünlerini doğru bir şekilde temsil etmesini sağlamaktan sorumludur.
  • Kişiselleştirildiği veya sipariş üzerine yapıldığı için bir ürünün fotoğrafı çekilemiyorsa, daha önceki benzer çalışmalarınızdan örnekler kullanmanızı rica ederiz.
  • Bilgisayar yazılımı yardımıyla oluşturulan görüntüler, alıcılara özelleştirme seçenekleri örnekleri vermek için ek listeleme görüntülerinde kullanılabilir.
  • Monogramlı veya oymalı aksesuarlar gibi kişiselleştirilmiş veya özel olarak süslenmiş ticari ürünleri listelerken, ilk resminizde değiştireceğiniz boş ürün yerine süslenmiş, bitmiş bir ürün gösterilmelidir.

Gördüğünüz gibi, görüntü kapsamı geniştir ve hatta bilgisayar yazılımının ‘eninde sonunda böyle görünecek’ bir temsili sağlamasına izin verir. Başkalarının fotoğraflarını (üreticiden veya stok fotoğraf hizmetlerinden) kullanmak cazip gelse de, aşırı kullanım Etsy mağaza yasağına yol açabilir.

Pazarlama stratejileriniz, ürünlerinizin gerçek, tek seferlik resimlerini sağlayarak her zaman dürüstlük ve şeffaflığı bütünleştirmelidir. Potansiyel müşterilerinize bir iyilik yapıp Etsy düzenlemelerine uymakla kalmayacak, aynı zamanda marka güveni de oluşturacaksınız.

Üçüncü Neden: Müşteri Hizmetleri Departmanınız

Güvenilmez müşteri desteği
Görsel:https://etsygeeks.org/etsy-banned-me-5-reasons-why-etsy-could-ban-your-sellers-account/

Etsy’nin başarısı görünürlüğe, karmaşık Etsy arama algoritmasını çözme yeteneğine ve müşteri memnuniyetine dayanır. Müşteri sorularına hızlı bir yanıt vermeniz gerekir. Etsy Star Seller rozeti almak için de 24 saat içinde yanıt vermeniz gerekmektedir

Etsy, uluslararası bir pandemi sırasında uzun bir yol kat eden nakliye gecikmelerinden satıcıları sorumlu tutmayacaktır. 

Ürünler el yapımı olduğu için stok dışı satışlarınızda fotoğraftakinin aynısını yapmak imkansıza yakındır. Bu nedenle anlaşmazlık oluşabilir. Fotoğraflarınız olası bir anlaşmazlığa çözüm sağlayacaktır. Müşteriye ürünü kargolamadan önce fotoğraf iletmek ve onay almak iyi bir yöntemdir.

Müşterilerinizle aranızda oluşan sorunlara çözüm odaklı bir şekilde yaklaşmanız mağaza sağlınız için önemlidir. Kötü bir müşteri hizmeti sunarsanız mağazanız kapanması muhtemeldir.

Dördüncü Sebep: Yeniden Satıyorsunuz

vicdansız satış
Görsel:Görsel:Görsel:https://etsygeeks.org/etsy-banned-me-5-reasons-why-etsy-could-ban-your-sellers-account/

Etsy, 2020’nin ilk çeyreğinde yaklaşık 3 milyon aktif satıcıya sahipti. COVID-19 salgını döneminde geliri artırmayı başaran az sayıda büyük satış platformundan biri oldu.

LinkedIn hesabına göre, dünyaya yayılmış yalnızca yaklaşık 900 tam zamanlı çalışana sahip. Bu, her satıcı hesabına göz kulak olmanın imkansız olduğu anlamına gelir. Etsy, şirket kurallarındaki olası ihlalleri araştırmak için müşteri geri bildirimlerine ve yazılıma güvenir.

Etsy yeniden satmayı tamamen yasaklamasa da, bir satıcının bir üretim ortağının varlığını kanıtlayabilmesi gerekir. Aksi durumlarda şikayetlerin işlenmesinin haftalar alabiliyor

Başka birinin el yapımı ürünlerini satıyorsanız ve kanıtlanmış bir üretim ortağının ayrıntılarını sağlayamıyorsanız, Etsy mağazanızı kendi sitesinden kaldırabilir. Etsy zaman içinde oldukça ticarileşmiş olsa da, hala benzersiz ürünler için bir alım satım pazarı olma itibarına bağlı. Mağaza şikayetleri – prosedür uzun sürse de – çok ciddiye alınır.

Beşinci Sebep: Olağandışı Sipariş Etkinliği

Anormal işlem faaliyetleri
Görsel:https://etsygeeks.org/etsy-banned-me-5-reasons-why-etsy-could-ban-your-sellers-account/

Her web sitesi ne kadar iyi korunursa korunsun hacklenmeye açıktır. Bir satıcı olarak, işlemlerinize göz kulak olmak ve olağan dışı etkinlikleri hemen Etsy’ye bildirmekle yükümlüsünüzdür.

Bir takım dolandırıcılık yöntemi e-Ticaret platformlarında kullanır. Etsy topluluğu, genellikle alıcılar tarafından bunlar hakkında düzenli raporlar sunar.

Örneğin, satıcı kategorisinde yeni bir dolandırıcılıktan bahsedelim. Satıcı yüksek fiyatlı ürünleri müşterilere sunar ve sipariş alır. Ardından benzer veya aynı ürünleri tedarik eden satıcılarla iletişim kurar. Tedarikçilere alıcının adresine yakın adresler verir. Daha sonra müşteriye takip bilgilerini iletip ve ürünün yanlış adrese de olsa gönderildiğini ‘kanıtlayabilir’.

Etsy varlığınızı kontrol edin
Görsel:https://etsygeeks.org/etsy-banned-me-5-reasons-why-etsy-could-ban-your-sellers-account/

Başka mağazalar da aynı ürünün satışını yapıyor benim mağazam neden kapatıldı?

Etsy pazarında satış yapmaya karar veren her satıcı, kurallara uymak zorundadır. Kurallara uymayan mağazalar aramalarda elbet karşınıza çıkacaktır. Örneğin paşabahçe cam bardak listeyen mağazalar vardır. Öncelikle bilinmelidir ki listelemek ve satış yapmak farklı şeylerdir. Etsy’nin bunları fark etmesi uzun süreler alabilir ancak elinde sonunda mağazalar hakkında işlem yapacaktır.

Satışı Çok Olan Mağazalar Kurallara Aykırı Ürünleri Nasıl Satabiliyor

Etsy komisyonlar üzerinden para kazanan büyük bir şirkettir. Bu sebeple ketum bir davranış sergileyip tüm yasaklı ürün satan mağazaları çoğu zaman araştırmak yerine şikayet edilmesini bekler ve ona göre yaptırım uygular.

Telifli Ürünlerin Satışı

Etsy Seller Book’a göre telifli ürünlerin satışı yasaktır. Telif hakları satın alınmış ürünler satılabilir. Telif sahibi ürünlerinin haklları satın alınmadan listelendiğini fark ederse Etsy’ye bildirir. Etsy bu şikayeti değerlendirerek listelemeyi kaldırır ve satıcıyı uyarır. Uyarının sayısı net olarak belirtilmemiştir ancak telifli ürünlerin satışında ısrarcı olan kullanıclar genellikle 3. uyarıda mağazaların kapatıldığını söylerler

Uyarı: Deactive olmuş listelemelerin silinmesi gerekir aksi halde algoritma bunu yeniden satışa hazır bir ürün değerlendirdi için mağazanız kapatılabilir.

Etsy Mağazamı Hesabım Askıya Alındı Ne Yapmalıyım

Öncelikle geçmiş olsun. Etsy askıya aldığı hesapların sebebini bazen mail gönderebilirken bazen gönderemeyebiliyor. Hesabınızın neden kapatıldığını bilmiyorsanız Seller Book’u incelemenizi öneririm.

  • Üst kısımda bahsedilen sebeplerden dolayı mağazanız kapandıysa çok yüksek bir oranla mağazanız tekrar açılmıyor. Etsy sizi satıcısı olarak tekrar değerlendirmediği için yeni bir mağaza açmanıza müsaade etmiyor.
  • Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir konu daha var. Etsy mağazanıza bilmediğiniz ağlardan bağlanmak riskli olabilir. Daha önceden kapatılmış bir hesabın bağlantısını kullanırsanız sizin mağazanızı da onunla eşleştirip kapatabiliyorlar.

Etsy mağazanızı yeni açtıysanız askıya alınması olağan bir durumdur. Algoritma sizin gerçek bir kullanıcı olup olmadığınızı anlamak için bunu yapıyor. Bu durumda integrity@etsy.com şu şekilde mail atabilirsiniz:


“Hi, i don’t understand why my account has been suspended. Can you active my account again please. Thanks”

Kısa bir süre içinde mağazanız satış için aktif hale getirilecektir.

Etsy Destek

Herhangi bir sorunlar karşılaştığınızda veya ne yapmanız gerektiğini bilmediğiniz durumlarda Etsy destekle iletişime geçebilirsiniz. Özel durumlarda alacağınız yanıtların ekran görüntülerini kaydetmek sonrasında oluşacak sıkıntıların sizin sorumluluğunuzda olmadığını kanıtlamak için elzemdir.

Etsy Destek için kontol panelinizden Community Help seçeneğine tıkladıktan sonra Contact Us seçeneğine tıklayabilirsiniz.

İlgili konular

1 Comments

  1. Yeni Başlayanlar İçin Notlar ve SSS - Hobi Kobi

    […] Suspend kelimesi bu işe girmeyi düşünürken beni çok tedirgin ediyordu fakat fark ettimki oyunu kurallarına göre oynayanların korkacağı bir şey yokmuş. Suspend hakkında detaylı bilgi için bu makaleyi okuyabilirsiniz. […]

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *