Blog Yazıları

Etsy Review Kaldırma
Genel

Etsy Review Kaldırma 

Merhaba, 5. kez kaldırmayı başardığım kötü review sonrası tecrübelerimi aktarmak istedim keyifli okumalar

Eyvah Avrupa’dan 1 sipariş aldım yazısında, gümrük vergisi çıkması durumunda nasıl tepkilerle karşılaşacağımı anlatmıştım. Gerçek şu ki: Avrupalılar genellikle ithalat vergisini bilmelerine rağmen çoğu zaman çakallık yapıp, vergiyi satıcıya ödetme peşindeler, nasıl mı?

Ürün alıcıya ulaştığı esnada veya yaklaşık 2 hafta içinde kargo firması ithalat vergisi hakkında bilgilendirme yapıyor. Onlar da hemen satıcıya yazıyor: ” Böyle bir şey olur mu, 160 dolar ürün aldım, 100 dolar vergi ödedim! ” ne kadar alttan alırsanız o kadar üste çıkıyorlar. Hatta bazıları haddini aşıp hakaret ediyor ve düşük yıldızla tehdit ediyorlar.

Tam bu sırada yazışmaları ss alıp chate yazmanız gerekiyor: “Bu müşteri Etsy için iyi birisi değil, bana hakaret edip beni tehdit etti, beni bu durumda korumalısınız.” 1 gün içinde satıcı banlanıyor ve artık o hesapla giriş yapamıyor.

Benim Hikayem

Hollandalı bir müşterim 2 ay önce çıkan vergiyle ilgili bana ulaştı. Daha önceden de böyle durumlarla karşılaştığım için hemen cevap vermek yerine 1 gün sonra durumu açıklayıcı bir mesaj attım ancak tatmin olmadı veya olmak istemedi. Etsy ile görüşmesini istedim oralı olmadı (haklı olduğumu biliyordu.)

Ticarette her zaman maddi kazanç yoktur bazen de müşteri kazanmak süreçte daha iyi kazanç sağlar diyerek çıkan verginin yarısını ödeyeyim bari dedim. Yüzsüzlük edip hepsini ödememi istedi. İsterse ürünü iade edebileceğini söyledim. Kargosu fazla tuttuğu için buna sıcak bakmadı ve yarısını ödememi kabul etti. Ücreti iade ettim ve 2 ay geçti.

Dün adlığım bir bildirimle 3 yıldız verdiğini gördüm. Detaylı bir şekilde ürünü övmüş ancak benden alışveriş yapacaklar ek masraflar için uyarmıştı. Mesaj atıp, anlaşmıştık neden böyle yaptın diye sordum. Yoruma, yarısını ali ödedi diye ekleme yaptı ama 3 yıldız halen daha duruyordu.

Hemen ss alıp yorumu şikayet ettim. Burada önemli olan, ETSY SELLER BOOK’u HATMENİZDİR. Haklarınızı bilirseniz kimse sizi ezemez çünkü.

Bu kullanıcı, Etsy politikalarını bilmediğini idda ediyor, Etsy vergilerden alıcı sorumludur der. Etsy markası altında alışveriş yapan bu kullanıcının memnuniyeti sağlamak için yardımcı oldum ve yarısını ödedim ancak 2 ay sonra bu yorumu yaptığını gördüm.

AÇIKLAMA VE MESAJLARA BAKARSANIZ, ETSY POLİTİKALARINA UYGUN OLMADIĞINI GÖRECEKSİNİZ. Lütfen seller bookta yazdığınız üzere bu yorumu kaldırın.

Bu mesajımı okuyan yetkili, net tavrımı ve seller booku bildiğime ikna olduğu için yorumu kaldırdı. Mutlu son..

Özetle:

  • Sinirli müşteriye hemen cevap vermeyin, sinirinin yatışmasını bekleyin.
  • İade kozunu oynayın, kargodan dolayı vazgeçecektir muhtemelen
  • Hakaret ve tehdit varsa şikayet edin
  • Kötü yorum yazmaya meyilliyse detaylı yazmasını isteyin, kaldırmak için elinizde argüman olması önem teşkil ediyor.
  • Yorumu yazdıktan sonra tek bir kelime dahi seller book a uymuyorsa, tebrikler başarılı bir mağaza politikası yürüttünüz ve yorumu kaldırmayı başardınız demektir.

İlgili konular

1 Comments

  1. Yamaç

    Hocam 1 gün içinde satıcı banlanıyor ve artık o hesapla giriş yapamıyor. demişsiniz ama alıcı mı banlanıyor orada acaba

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *