Blog Yazıları

Etsy Hakkında Her Şey
Genel

Etsy Hakkında Her Şey 

18 Haziran 2005 tarihinde 4 kurucu ortağın (Rob Kalin, Jared Tarbell, Haim Schoppik, Chris Maguire) bir arya gelmesiyle günümüz pazar yerlerine kıyasla tamamen el emeği ve işçiliği yüksek ürünlere yer vererek kurulmuş olan “Etsy Hakkında Her Şey” konulu bu yazımız da sizlerin merak ettiği “Etsy Nedir?”, “Etsy’de Ne Satabilirim?”, “Etsy Kategorileri Nelerdir?” ve “Etsy’de En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?” gibi pek çok soruyu sırası ile cevaplamaya çalışacağız.

Etsy Nedir?

Etsy Nedir?
Etsy Nedir?

Ticareti internet ortamına taşıma amacı ile kurulmuş olan Etsy, ağırlıklı olarak el yapımı ve işçiliği yüksek olan ürünlerin veya bu ürünlere ilişkin hammaddelerin alım satımının yapılması için küçük ölçekli ve bireysel satıcı profiline ağırlık vererek müşteri ve satıcıları bir araya getiren platformdur. Ülkemiz de uluslararası kendi el emeği, orijinal, vintage veya antika ürünleri olan bir satıcı iseniz bu platform e-ticaret yapmanız için oldukça kullanışlı olacaktır. Etsy Komisyonları hakkında detaylı bilgiyi bu makale’den elde edebilirsiniz.

Etsy Satış Kategorileri Nelerdir?

Etsy’de aşağıda İngilizce olarak belirtilen 15 ana kategori bulunmaktadır. Bu kategorilerin bazıları ise;

  • Jewelry & Accessories (Takı ve Aksesuar)
  • Clothing & Shoes (Giyim ve Ayakkabı)
  • Home & Living (Ev Yaşantısı)
  • Wedding & Party (Parti ve Düğün)
  • Toys & Entertainment (Oyuncak ve Eğlence Araçları)
  • Art & Collectibles (Sanat ve Koleksiyon)
  • Craft Supplies & Tools (Zanaat Malzemeleri)
  • Vintage (Nostaljik)

Detaylı Etsy kategori ağacına ise buradan erişebilirsiniz. Burada her kategorinin de kendine ait alt kategorileri bulunmaktadır. Etsy de satış kategorilerine ait ürün girişlerini yaparken ürününün hangi kategori de ise ona uygun etiketler yaparak satışınızı arttırıcı yönde doğru bir hamle gerçekleştirebilirsiniz.

Etsy’de Ne Satabilirim?

Her satıcı bu platform da yüksek kâr marjı sağlamak amacı ile “Etsy’de ne satabilirim?” veya “Etsy’de en çok satılan ürünler nelerdir?” konusuna ilişkin araştırmalar yapmaktadır. Hedef ürün kitlesi eşsiz ve el emeği olan bu platformda genellikle rağbet gören ürünler aksesuarlar, kıyafetler, takı ve dekorasyon ürünleridir. Bu ürünlere ilaveten ayakkabı, ev eşyaları, oyuncak, ev ve hobi malzemeleri de en çok satılan ürünler arasındadır. Kendi üretiminiz olan ürünleri satabileceğiniz gibi üretimi yapılan ürünlere ilişkin temel malzemeleri de “Craft Supplies” kategorisi içerisinde satışa sunabilirsiniz. Bu ürünlere örnek olarak takı tasarımlarında kullanılan boncuk, tel gibi malzemeler verilebilir.

Etsy satış yaparken sizden satışını yaptığınız ürünlere ilişkin kalitesi ve kendi üretiminiz olması konularında olabildiğince şeffaf olmanızı bekler. Mesela üretimini kendinizin yapmadığı bir el emeği ürünü satmak istiyorsanız kimin ürettiğini belirtme zorunluluğunuz ile birlikte o kişiyi Etsy dükkanınıza çalışan olarak eklemeniz gerekiyor.

“Etsy’de en çok satılan ürünler nelerdir?” sorusunun bir diğer cevabı ise vintage kategorisinde yer alan ürünlerdir. Bir ürünün vintage grubunda yer alabilmesi için antika kadar eski olmamak kaydı ile üretim yılı en az 20 yılı geçmiş ürünler olmalıdır. Bu tarz ürünleri kullanım ve dekoratif amacıyla satın alan geniş bir müşteri yelpazesi ile bu platformda karşılaşabilirsiniz.

Fabrikasyon ortamında yüzlerce üretilmiş olan bir ürününüzü Etsy’de “handmade” kategorisinde satmanıza ilişkin bir durum ise tabi ki de mümkün değildir. Çünkü Etsy göre el yapımı ürün; sizin veya yanınızda çalışan bir kişi tarafından el ile yapılmış veya tasarlanmış ürün demektir. Fabrikasyon ortamında üretilmiş olan ürünlerinizi burada satmaya çalışmanız zaten sizin için zaman kaybı yaratacaktır. Bu tarz ürünler için hedef kitlesi farklı daha büyük platformlar bulunmaktadır.

Eğer Etsy mağazanızı açtıysanız bu makale sizin bir sonraki okumanız gereken içerik olmalı.
Etsy mağazasının görünürlüğünü artırma.

Etsy de Yasaklı Ürünler Neler?

Etsy de yasaklı olan ürünler; alkol, tütün, uyuşturucu malzemeleri, silah veya benzeri paylayıcı ürünler, nefret içerikli ürünler, şiddet içeren veya şiddete meyilli ürünler, hayvansal içerikli ürünler, uluslararası satışı yasaklanmış olan ürünlerdir. Aynı zamanda Etsy bir mağazadan satın alarak satmaya çalıştığınız bir ürünü “reselling” olarak adlandırır ve yasaktır. Mağazanız da sergilemiş olduğunuz ürüne ilişkin el emeği olmaması ile ilgili bir şüphe oluşursa mercek altına alınarak gerekirse satışa da kapatılabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için Etsy hakkında temel bilgileri içeren satıcıların en çok merak ettikleri konuları derledik. Daha fazlası için sayfamızı takipte kalın. Herkese bol kazançlar

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *