Blog Yazıları

Etsy Finans Ocak 2022 Güncellemesi
E-ticaret

Etsy Finans Ocak 2022 Güncellemesi 

Etsy yeni yılın ilk günleriyle beraber Finans bölümünde güncelleme yaptığını ve geçmişteki hesap özetlerini değiştirmediği duyurdu. Gelin hep beraber bunları inceleyelim.

Etsy tarafından alınan komisyonlar ve diğer ücretler seller bookta net olarak belirtilse de finans hareketlerinde takip edildiğinde kafa karıştırıcı olabiliyordu. Satıcılar için büyük bir problem olmaması sebebiyle Etsy bu konu hakkında geri bildirimleri değerlendirerek adım attı ve dükkan sahibi olan satıcıların mağaza finansmanı hakkında daha da bilgili olması için değişiklik yaptı. Görünümleri sadeleştirdi ve anlaşılmasını kolay kıldı.

Yeni gelen Güncellemeler Şu şekilde

Satışlarınız, ücretler ve kar marjlarınız hakkındaki bilgileri anlamanızı ve kullanmanızı kolaylaştırmak için mali durumunuzu özeti ve sunumu tekrardan kurgulandı. Bu somut değişiklikle beraber satışlarınızı gözden geçirebilecek aynı zamanda mağazanızın geleceğini etkili bir şekilde planlamanıza da yardımcı olacaktır.

  • Basit finansal özetler: Mali durumunuzu daha kolay anlamak için bilgileri (geri ödemeler, toplam satışlar ve toplanan vergiler) özetleme şekli güncelledi. Bu özetler içinde tüm iadeler, krediler, işlem ücretleri ve satış vergisi birbirinden ayrıldı.
  • Daha fazla finansal eğitim anı: Neyin ve nedenini daha iyi anlayabilmeniz için tüm ücretler için araç ipuçları ve tanımlayıcılar eklendi
Görsel Kaynak: https://www.etsy.com/seller-handbook/article/updates-to-your-seller-payment-account/1043509442686

Yeni özet gruplamaları

Etkinlik özetleri şu anda üç bölüm altında gösteriliyor. Bunlar: Satışlar, Ücretler, Pazarlama.  (Satış vergisi/KDV’nin özetinizin ilgili bölümlerinde görüneceğini unutmamak önemlidir):

  • Alıcı ve satıcı konumlarına ve yerel düzenlemelere bağlı olarak, Alıcıdan, siparişlerinde Etsy tarafından tahsil edilmesi ve yerel vergi makamlarına havale edilmesi gereken bir Satış vergisi/KDV tahsil edilebilir. Bu, siparişte alıcı tarafından ödenir ve Satıcılar için Ödeme hesabının Satışlar bölümünde “Alıcı tarafından ödenen satış vergisi (Gönderilen)” veya “Alıcı tarafından ödenen KDV (Gönderilen)” altında gösterilir.
  • Yerel vergi yasalarına bağlı olarak, bazı satıcılar, satıcı ücretleri üzerinden KDV’ye tabi olabilir. Bu, satıcı tarafından ödenen bir vergidir ve Ücretler, Pazarlama veya Nakliye bölümlerinde tahsil edilecektir . Bu, pazardaki yerel düzenlemeye ve terminolojiye bağlı olarak Satış vergisi veya KDV, GST veya HST olarak etiketlenebilir.
Görsel Kaynak: https://www.etsy.com/seller-handbook/article/updates-to-your-seller-payment-account/1043509442686

Satış özeti

Artık “Toplam satışlarınızı” veya alıcıların mağazanızdan siparişler için ödediği tutarı görebilirsiniz.

Tüm geri ödemeler artık “Geri Ödemeler” altında ayrılıyor .

Ücretler özeti

Listeleme ücretleri, işlem ücretleri ve işlem ücretleri artık ayrı ayrı listeleniyor. Bir ücret iadesi veya kredi aldığınızda, bu her bölümün altında özellikle “Kredi” olarak adlandırılır .

Seçilen zaman aralığında bir Etsy ücreti borç veya kredisi alırsanız, bu “Çeşitli. Etsy borç” ve “Çeşitli. Etsy kredisi” , Ücretler özeti altında gösterilecek.

Görsel Kaynak: https://www.etsy.com/seller-handbook/article/updates-to-your-seller-payment-account/1043509442686

Pazarlama özeti

Etsy Ads, Site Dışı Reklamlar ve Etsy Plus aboneliği gibi ilgili pazarlama ücretlerini Pazarlama altında görebilrisiniz

Yeni araç ipuçları

Satış vergisi, KDV ve tüm ücretler gibi satıcıların soruları olabilecek yeni özet öğelerin neredeyse tamamı için araç ipuçları eklendi. Bu araç ipuçları, bir ücretin neden tahsil edildiği ve ne kadara mal olduğu gibi ilgili bilgileri açıkça belirtecektir.

Görsel Kaynak: https://www.etsy.com/seller-handbook/article/updates-to-your-seller-payment-account/1043509442686

Son etkinliklerde yapılan güncellemeler

Son etkinlikler satır öğelerini size daha açık ve yararlı olacak şekilde güncellendi. Artık her aktivite için ayrı bir satır göreceksiniz. Örneğin, satış vergisi ve işlem ücreti ayrı satırlardır (artık Satış satırında toplanmaz).

Yazını orijinal metnine ulaşmak için tıklayınız

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *