Blog Yazıları

Etsy Tüm Fikri Mülkiyet Telif Rehberi
Genel

Etsy Tüm Fikri Mülkiyet Telif Rehberi 

Fikri mülkiyet yani telif hakkı (IP), yaratıcıların ve yapımcıların belirli mülkiyet haklarına sahip olduğu bir mülkiyet türüdür. Bir şey aynı anda birden fazla türüne sahip olabilir. Bu karmaşık bir konu ancak her satıcı bunu anlamalıdır. Böylelikle işlerini koruyabilirler ve başkalarının çalışmalarına gerektiği gibi saygı duyabilirler. Listeleriniz, ürünleriniz ve mağazanız için geçerli olan telif haklarını bilmek ve bunlara uymaktan siz sorumlusunuz.

Birinci Bölüm: Fikri Mülkiyet Nedir?

Hem kendi mağazanızı korumak hem de üçüncü tarafların haklarını anlamak için çeşitli telif türlerini ve bunların nasıl farklılık gösterdiğini anlamak önemlidir.

İşte farklılıkları hatırlamanın basit bir yolu:

Bir kalemi örnek alalım. Eğer kalemle bir şey çizerseniz, bu hemen telif hakkıyla korunan bir yazarlık eseridir. Kalemin üzerindeki logo genellikle bir ticari markadır; kalemin ait olduğu marka veya şirketi temsil eder. Kalem benzersiz görünüyorsa, benzer bir nedenle ticari kıyafet (bir ürünün kaynağını tanımlayan görünümü ve hissi) tarafından da korunuyor olabilir. Kalemdeki mürekkep, patentli yeni bir buluş kullanılarak yapılabilir .

Ortak fikri mülkiyet terimleri

Telif hakkı

Telif hakkı , kitaplar, filmler, müzik veya diğer sanatsal eserler gibi “yazarlık eserlerini” korur. Telif hakkını kaydettirmemiş olsanız bile, yaratıcı çalışmayı somut bir biçimde “düzelttiğiniz” anda telif hakkı koruması alırsınız. Birisi, eseri kısmen veya tamamen kopyalayarak telif haklarına müdahale edebilir. Bir telif hakkının ne kadar süreceği konusunda bir sürü kural vardır, ancak genellikle oluşturulduğu tarihten itibaren yaklaşık 100 yıl sürer.

Adil kullanım (veya adil işlem) gibi telif hakkı korumasına yönelik birkaç iyi bilinen savunma vardır . Bu kurallar ülkeye göre değişir ve karmaşık olabilir. 

Ticari markalar

Ticari markalar , bir ürün veya hizmetin “kaynağını veya sponsorluğunu” korur. Yine bir ürün veya hizmetin kaynağıyla ilişkilendirildiğinde bir kelime, bir resim, hatta bir renk, koku veya ses olabilirler. Genellikle, birinin ticari marka haklarına müdahale ederseniz, bunun nedeni, ticari markayla ilgili bir “karıştırma olasılığı” yaratmış olmanızdır.

Genel olarak marka hakları, ürününüz için ticari olarak (veya “ticarette”) kullandığınız anda korunur ve kullandıkça haklarınız daha da güçlenir. Marka kullanılmaya ve korunmaya devam ettiği sürece varlığını sürdürür; marka sahibi haklarını korumak için harekete geçmezse hakları zayıflayabilir.

Birinin ticari markasını kullanmanın adil kullanım gibi bazı savunmaları vardır, ancak bunlar ülkeye göre değişir ve ticari marka ihlaline karşı adil kullanım savunması, telif hakkı ihlaline yönelik adil kullanım savunmasından farklı kurallara tabidir. 

Görsel: https://www.etsy.com/seller-handbook/article/the-ultimate-guide-to-intellectual/22398703823

İkinci Bölüm: Etsy’de Fikri Mülkiyet Hakkında 5 Sık Sorulan Soru

1. Etsy ihlal bildirimlerini nasıl ele alır?

Fikri mülkiyet sahipleri veya yetkili temsilcileri, Etsy’deki bir şeyin IP’lerini ihlal ettiğini düşünürlerse, ihlalin kaldırılmasını talep etmek için Etsy’nin politikalarına uygun olarak bize ihlali bildirebilirler . 

Etsy, ihlal nedeniyle hangi öğelerin kaldırılacağını seçmez. Bir liste bir IP sahibi veya yetkili temsilcisi tarafından rapor edilmişse, liste devre dışı bırakıldıktan sonra satıcıya otomatik bir IP ihlali bildirimi gönderilir.

Birçok satıcı, bir rakibin bunları bildirdiğine dair endişelerini dile getirir. Ancak, yalnızca fikri mülkiyet sahibinden veya sahibinin yetkili temsilcisinden (burada “şikayet eden taraf” olarak anılacaktır) herhangi biri tarafından yapılan ihlal raporlarını kabul etmiyoruz.

2. Neden bir IP ihlali bildirimi aldım?

Bir fikri mülkiyet ihlali raporu aldıysanız bu, bir fikri mülkiyet sahibinin (veya onlar tarafından yetkilendirilen bir aracının) Etsy’ye Etsy mağazanızdaki belirli içeriğin fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiğine inandığını bildirdiği anlamına gelir. Belirlenen listelemeleri devre dışı bırakarak Fikri Mülkiyet Politikamıza uyduk . Aldığınız e-posta, fikri mülkiyet sahibinin (veya onlar tarafından yetkilendirilmiş bir aracının) talebi üzerine hangi listelerin kaldırıldığını belirtmelidir.

3. Bir bildirim alırsam ne olur?

 • İhlal iddiasıyla, içeriğinizin neden hak ihlalinde bulunduğu tespit edildiğinde veya sorunun nasıl çözüleceğiyle ilgili sorularınız varsa, doğrudan Etsy’ye bildirimde bulunan tarafla iletişime geçmenizi öneririz. İletişim bilgileri, listeyi kaldırdığımızda gönderdiğimiz e-postaya dahil edilmiştir. Bir avukatla görüşmeyi de düşünebilirsiniz.

Etsy, fikri mülkiyet sahibi (veya yetkili temsilcisi) adına içeriğinizin neden hak ihlalinde bulunduğu veya sorunun nasıl çözüleceği konusunda konuşamaz.

 • Sorun karşı tarafla çözülmediği sürece bu içerik için ek listeler oluşturmayın. Tekrarlanan ihlal raporları, hesap ayrıcalıklarının kaybolmasına neden olabilir.
 • Etsy’ye yapılan bir telif hakkı ihlali bildirimi sonucunda kaldırılan veya devre dışı bırakılan materyalin bir yanlış tanımlama veya hata içerdiğine iyi niyetle inanıyorsanız, bir karşı bildirimde bulunabilirsiniz; Malzemenin yanlışlıkla veya yanlış tanımlanması sonucunda kaldırıldığına veya devre dışı bırakıldığına iyi niyetle inanmak.
 • Etsy’ye ticari marka ihlali bildirimi sonucunda kaldırılan veya devre dışı bırakılan materyalin bir yanlış tanımlama veya hata içerdiğini düşünüyorsanız, en iyi seçeneğiniz doğrudan raporu gönderen tarafla iletişime geçmektir.

4. Hak ihlalinde bulunan öğeyi yeniden listelemediğim sürece hesabım iyi olacak mı?

Etsy’ye şikayette bulunan bir taraftan iddia edilen bir hak ihlali raporu aldığında, bunun kaydını tutar ve satıcıyla iletişime geçeriz. Belirli bir mağazayla ilgili tekrar eden ihlal raporları aldığımızda, mağaza sahibinin satış yapmaya devam etmesine izin vermek Etsy’yi ciddi riske atabilir. Satıcı o ürünü bir daha göndermese bile, o mağazadaki diğer ürünlerde de sorun olabilir.

Her hesabı duruma göre değerlendiririz ve belirli durumlarda, satıcının işlettiği diğer tüm mağazalara ek olarak, bir satıcının mağazasını kapatmak için zor kararlar veririz. Bu senaryoda, bazı satıcılar yeni hesaplar altında yeni dükkanlar açmaya başlamış olabilir. Bu durumlarda, tüm Etsy hesap ayrıcalıklarını (hem Etsy’de satın alma hem de satış) iptal ederiz.

Bir mağazayı kapatmanın satıcılar için ciddi sonuçları olabileceğini anlıyoruz ve kesinlikle üyelerimizin Etsy’yi kullanmaya devam etmesini tercih ediyoruz. Şüpheye düştüğünüzde, belirli içerikleri yayınlamadan önce sorularınız için bir avukata ulaşmayı veya fikri mülkiyet sahipleriyle doğrudan iletişime geçmeyi düşünün.

5. Marka haklarımı ihlal eden birini görürsem ne olur?

Kalbinizi bir esere döktüğünüzde, titizlikle bir açıklama yazdığınızda ve dikkatlice düzenlenmiş liste fotoğrafları, benzer veya aynı içeriği görmek üzücü olabilir. Etsy’de “taklitçi” olduğunu düşündüğünüzü görürseniz, ne yapabilirsiniz?

Haklarınızı araştırmak ve hangi kaynakların mevcut olduğunu bilmek önemlidir. Fikri mülkiyet dünyası karanlık ve kafa karıştırıcı olabilir. “Kopyalama” olarak değerlendirebileceğiniz şey, potansiyel olarak ihlal olabilecek veya olmayabilecek çok çeşitli faaliyetleri kapsar. Örneğin, sizinkine biraz benzeyen bir ürün yaratan biri, ticari marka adınızı yanıltıcı bir şekilde kullanan veya izniniz olmadan çektiğiniz bir fotoğrafı yayınlayan birinden farklıdır.

Fikri Mülkiyet Politikası uyarınca, Etsy yalnızca fikri mülkiyet sahibinden veya sahibi tarafından yetkilendirilmiş birinden gelen raporları kabul eder. Yeterli bilgi içermeyen uygunsuz raporlar reddedileceğinden, haklarınızdan emin değilseniz bir avukatla görüşün.

Dördüncü Bölüm: Önlenmesi Gereken Ortak Politika İhlalleri

Yeniden satış, taklit ürünler ve fikri mülkiyet ihlali dahil olmak üzere listelemenin yayından kaldırılmasına yol açan en sık karşılaşılan sorunlardan bazılarını anlamanıza yardımcı olacak bilgiler.

Etsy’de şeffaflığa değer veriyor. Bir satıcı olarak şeffaflık, kendinizi, eşyalarınızı ve işinizi dürüst ve doğru bir şekilde temsil ettiğiniz anlamına geliyor. Ve bir pazar yeri olarak Etsy için şeffaflığın büyük bir kısmı, politikaların ve yaptırım eylemlerimiz hakkında satıcı topluluğumuza karşı net olmak anlamına gelir.

El Yapımı Politikamız, işinizle ilgili şeffaflığın önemi de dahil olmak üzere, pazardaki satıcılar için gereksinimleri ana hatlarıyla belirtir. Etsy, satıcılar bunları yayınlamadan önce her listeyi taramaz; bu, zaman zaman pazarımıza uygun olmayan listelerle karşılaşabileceğiniz anlamına gelir. Satıcılar Etsy’de satış yapmak için kaydolduklarında, politikalarımıza uymayı kabul ederler. Dükkanlarının ve ürünlerinin Etsy’nin politikalarına uygun olduğundan emin olmak her satıcının sorumluluğundadır.

Etsy’nin politikalarına uymayan ürünler hakkında bizden haber almanın şaşırtıcı olabileceğini anlıyoruz. Ekibimiz günlük olarak birçok ürünü ve mağazayı inceler ve nelerin satışa uygun olduğu konusunda üyelere her zaman ulaşırız.

Etsy pazarının güvenliğini ve güvenliğini korumak için otomatik sistemlerimiz de var. Bu sistemler Etsy çalışanları tarafından izlenmektedir ve biz her zaman bu sistemlerin doğruluğunu iyileştirmek için çalışıyoruz. Misyonumuz “Ticari İnsanı Tutmaktır” ve uygulamalarımıza insan incelemesini getirerek bunu onurlandırıyoruz.

2022 boyunca, pazar yerimizi el yapımı, vintage ve özel ürünler için güvenli ve güvenli bir yer haline getirmeye yardımcı olan ekiplere ve teknolojiye geçen yılki yaklaşık 40 milyon dolarlık yatırımı geliştirmeye devam edeceğiz. Bu, politikalarımıza uymayan listelemeleri kaldırma ve alıcılarla ilgili sorunları çözmenize yardımcı olma çabalarımızı genişletmeyi içerir.

Bu makalede, yeniden satış, taklit ürünler ve fikri mülkiyet ihlali dahil olmak üzere listelemenin yayından kaldırılmasına yol açan en sık karşılaşılan sorunlardan bazılarını ele alacağız.

Görsel:https://www.etsy.com/seller-handbook/article/5-common-questions-about-intellectual/22451909389

Yeniden Satış

“Yeniden satış”, satıcı olarak sizin yapmadığınız veya tasarlamadığınız bir ürünü satmaktır. Pazar yerimiz el yapımı ürünler, eski ürünler ve el işi malzemeleri içerir. Yeniden satışa yalnızca vintage ve zanaat malzemeleri kategorilerinde izin verilir.

Yasaklanmış yeniden satış örnekleri aşağıdakileri içerir:

 • Ticari ürünleri yaratıcı bir şekilde yeniden paketlemek (örneğin, yalnızca el yapımı olmayan ürünlerden oluşan bir hediye sepeti)
 • Tasarlamadığınız veya yapmadığınız başkalarının el yapımı ürünlerinden oluşan bir koleksiyonun küratörlüğünü yapmak
 • Mağazanızın bir parçası olmayan biri tarafından yapılmış veya tasarlanmış ürünleri satmak
 • Tasarlamadığınız veya yapmadığınız geleneksel el sanatlarını veya adil ticaret ürünlerini satmak

Şeffaflık için ipuçları

 • Mağaza üyeleri ekleyin. Mağazanızda birden fazla kişi varsa, Mağaza üyelerinizin her birinin rolünü Hakkında bölümünde açıklamanız gerekir. Orada her mağaza üyesinin işinizin günlük işleyişine nasıl katkıda bulunduğunu açıklayabilirsiniz. Hakkında bölümünüze mağaza üyeleri ekleme hakkında bilgi edinin.
 • Fotoğrafları listelerken güven oluşturun. Listeleme fotoğraflarınız, şeffaflık sağlamada ve alıcılarda güven oluşturmada önemli bir rol oynar. Listeleme resimleri, bir işleme veya stok fotoğrafı değil, öğenin kendisine ait olmalıdır. Burada görsel gereksinimlerinin listelenmesi hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Açıklamalarınızda spesifik olun. El yapımı politikada bazı istisnalar olabilir. Örneğin, bir ürün koleksiyonunun parçası olarak bazı el yapımı ürünleri içeren bir nihai ürün oluşturuyorsanız veya bir üretim ortağını dahil ediyorsanız, bu ayrıntıları listeleme açıklamanızda açıkça belirtin. Burada El Yapımı politikasındaki gereksinimler hakkında daha fazla bilgi edinin .

Sahte Ürün

Etsy’de sahte veya yetkisiz ürünler yasaktır. Sahte veya yetkisiz ürünleri, özellikle marka sahibinin izni olmadan bir markanın adını, logosunu veya korumalı tasarımını kullanarak orijinal bir ürünü taklit eden ürünler olarak kabul ederiz.

Yasaklanmış taklit veya yetkisiz ürünlere örnek olarak, çantalar ve markalı giysiler gibi lüks ve lüks olmayan ürünlerin kopyası dahildir. Bu tür yasaklanmış ürünler hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Eski ve eski olmayan

Etsy’de bir ürünün vintage olarak kabul edilebilmesi için en az 20 yaşında olması gerekir.

Vintage giyim satarken, öğeyi tanımlamak için başlıkta, etiketlerde ve açıklamada marka adını kullanabilirsiniz. Ancak, markadan emin değilseniz, tahminde bulunmayın. El yapımı takılarınızın kalitesini göstermek için ürünleri asla belirli bir lüks marka ile etiketlemeyin. Benzer şekilde, öğenizin reklamını yapmanız için size ilham verebilecek bir sanatçı veya tasarımcının adını kullanmayın. Aynı kural, alıcıların kafasını karıştırabileceğinden, başlıklarda ve etiketlerde bir televizyon programının veya popüler bir filmin başlığının kullanılması için de geçerlidir. Etsy’de eski ürünleri satma politikaları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Şeffaflık için ipuçları

Eski ürünleri listelerken, alıcılarda güven oluşturmak için aşağıdaki bilgileri listeleme açıklamanıza yansıtmayı düşünün.

 • Vintage eşyalarınız nereden geliyor? Onlara nasıl kaynak sağlıyorsunuz?
 • Bir öğenin yaşını nasıl belirlediniz?
 • Tasarımcı kim? Bu ürün hangi koleksiyondan? Bu koleksiyon hangi yıl piyasaya çıktı?
 • Giyim için: Giysi hangi kumaştan yapılmıştır? Giysinin bir marka etiketi veya bakım talimatları var mı? Fermuar veya düğmeler hangi malzemeden yapılmış gibi görünüyor?

Etsy’de benzer bir öğe görüyorum. Ben de satabilir miyim?

Birçok satıcı, benzer ürünleri satıp satamayacaklarını belirlemek için belirli bir ürün için Etsy’yi aradıklarını söyleyerek bize yazıyor. Diğerleri, listeyi Etsy’den satın alınan malzemeleri kullanarak oluşturduklarını söylüyor. Bunlar güvenilir testler değildir.

Etsy, satıcılarımız tarafından oluşturulan üçüncü taraf içeriklerinden oluşan bir mekandır. Bir Etsy satıcısı, yetkilendirilmemiş içerik yayınlayabilir ve bu içerik, biz bir ihlal raporu alana veya başka bir şekilde kaldırılana kadar sitemizde görünebilir.

Beşinci Bölüm: Sanırım Kopyalandım. Şimdi ne olacak?

Titizlikle bir açıklama yazdığınızda ve dikkatlice düzenlenmiş liste fotoğrafları, benzer veya aynı içeriği görmek üzücü olabilir. Etsy’de “taklitçi” olduğunu düşündüğünüzü görürseniz, ne yapabilirsiniz?

Seçeneklerinizi araştırmak

Bu size olduysa, sıkıntılı hissetmeniz anlaşılabilir. Ancak, haklarınızı araştırmak ve hangi kaynakların mevcut olduğunu bilmek de önemlidir. Fikri mülkiyet dünyası karanlık ve kafa karıştırıcı olabilir. “Kopyalama” olarak değerlendirebileceğiniz şey, potansiyel olarak ihlal olabilecek veya olmayabilecek çok çeşitli faaliyetleri kapsar. Örneğin, sizinkine biraz benzeyen bir ürün yaratan biri, ticari marka adınızı yanıltıcı bir şekilde kullanan veya izniniz olmadan çektiğiniz bir fotoğrafı yayınlayan birinden farklıdır.

Fikri mülkiyet yasal konuları karmaşıktır ve kurallar dünya çapında farklılık gösterir. Öğelerinizin fikri mülkiyet politikalarını ihlal edip etmediği veya başkalarının yarattıklarınızı uygunsuz bir şekilde kullanıp kullanmadığı konusunda endişeleriniz varsa, işinize özel tavsiyeler için bölgenizdeki bir hukuk uzmanıyla konuşmak isteyebilirsiniz.

Ancak Etsy’deki içeriğin fikri mülkiyet haklarınızı ihlal ettiğini düşünüyorsanız, Etsy’de aşağıdaki iki seçeneği kullanabilirsiniz:

1. Uzlaşmak

Bazen olası kopyalamayla ilgili bir sorunu çözmek, onlara bir mesaj göndermek ve endişelerinizi dile getirmek kadar kolay olabilir. Kişi sorunun farkında olmayabilir veya bağımsız olarak benzer bir şey bulmuş olabilir.

Kullanıcıya Etsy üzerinden mesaj atın. Star seller rozetini önemsiyorsa size 1 gün içerisinde yanıt verecektir. Sorunlarınızı ve rahatsız olduğunuz durumlar hakkında bilgi verip bunları kaldırmasını istemelisiniz. Aksi bir durumda konuşmalarını kaydederek bunlarla birlikte raporlamanız sorunu çözecektir.

2. Raporlama

Satıcılarımızı desteklemeye ve haklarınızı ihlal eden ve politikalarımıza uymayan listeleri kaldırmaya kararlıyız. Bu nedenle yeni Etsy Raporlama Portalımızı oluşturduk . İhlal bildiriminde bulunmaya karar verirseniz, portal başlamanızı kolaylaştırır: Markanızı kaydettirebilir ve beş kolay adımda bir rapor oluşturabilirsiniz.

İşte sürece genel bir bakış:

 1. Etsy hesabınızı kullanarak markanızı kaydettirebilir , ardından tüm fikri mülkiyet haklarınızı ve raporlarınızı tek bir yerde görüntüleyebilirsiniz.
 2. Milyonlarca listeyi aramak için markanızla ilgili anahtar kelimeleri kullanın, ardından ihlalde bulunduğundan şüphelenilen listelere göz atın, derleyin ve özel ekibimize bildirin.
 3. Rapor verildikten sonra, Güven ve Güvenlik Ekibimiz araştırmak için harekete geçer. Bir liste kaldırılırsa, satıcıya bilgi verilir.

Not: Fikri Mülkiyet Politikamız uyarınca , Etsy yalnızca fikri mülkiyet sahibinden veya sahibi tarafından yetkilendirilmiş birinden gelen raporları kabul eder. Yeterli bilgi içermeyen uygunsuz raporlar reddedileceğinden, haklarınızdan emin değilseniz bir avukatla görüşün. Raporlama sistemimizin kötüye kullanılması veya bilerek yanlış iddialarda bulunulması, yalnızca Etsy politikalarını ihlal etmekle kalmaz, aynı zamanda geçerli yasaları da ihlal edebilir.

Yardım Merkezi’nde şüphelenilen ihlalleri bildirdikten sonra ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz . Bildirilen bir listeye sahip bir Etsy satıcısı mısınız? İşte bundan sonra yapılacaklar .

UYARI!!!

Ücretsiz olarak sunuluyor; başkaları yapıyor, satan hesaplar var diye bir çalışmanın yalnızca bir kısmını veya tamamını kopyalayıp satış yaparsanız adil olmazsınız. Bu durumda Etsy listingi kaldırabilir tekrarı halinde mağazanızı kapatabilir. Öte yandan, bazen birisi meşru olarak adil kullanım olduğuna inandığınız bir şey üzerinde hak iddia edebilir.

Yazının orijinal metnine ulaşmak için tıklayınız

İlgili konular

Bir yanıt yazın

Doldurmanız gerekli alanlar *